Sissejuhatus
Tehnika ja tehnoloogia arenedes on erinevate seadmete energiatarve vähenenud. Samas on kasvanud nende seadmete hulk, nii koguhulk kui ka ühel inimesel, perekonnal või majapidamises kasutatavate seadmete hulk. Ilmselt on see üks põhjustest, miks inimkonna kogu energiatarve suureneb. Sõltumata sellest, kas me tarvitame energiat elektrienergiana elektrilistes seadmetes, kasutame fossiilkütustel liikuvaid sõidukeid või kasutame gaasi näiteks tubade soojendamisel, lõpuks muutub see kõik nn madalakvaliteediliseks soojusenergiaks. Ja viimane läheb üldiselt planeedi Maa temperatuuri tõstmiseks. See on üheks põhjustest, miks peab pöörama rohkem tähelepanu energia kokkuhoiule või nn alternatiivsete energiaallikate kasutusele võtmisele.
Siia võib tuua ka personaalsema majanduslikku lähtekoha. Kokkuvõttes tuleb igasuguse energia kasutamise eest maksta. Kui tavapäraste energiaallikate poolt saadava energia hind suureneb, siis tuleb leida viise kokkuhoiuks ja sõltumatute energiaallikate kasutuselevõtuks.
Antud kursuse mooduli raames analüüsime lähemalt, millised võiksid olla üksikmajapidamistes energia kokkuhoiu võimalused. Selleks vaatleme, millised on põhilised energiakulude kohad, nt elektrilised seadmed, ning Eestis küte. Uurime, milline osa energiast läheb erinevatele osadele ning kuidas saab energiakulusid vähendada. Samuti vaatame, millise kokkuhoiu välistelt allikatelt annaks nö alternatiivsete energiaallikate (päikesepaneelid) kasutamine.
Mudeldatava süsteemina olema võtnud individuaalmajapidamise, mis annab rohkem võimalusi erinevate energiaallikate ja kulutuste arutamiseks. Seetõttu peab arvestama, et kõik arutletavad võimalused ei ole kasutatavad näiteks paneelmajades.