Attention! eDidaktikum will discontinue its service in July 2025. More information here

KAL7119.HR Loodusõpetuse didaktika (PÄEVAÕPE)

Primary tabs

  • Info

Excerpt

Koduloost teadusõpetuseni – loodusalaste teadmiste õpetamise ajaloost. Loodusõpetuse eesmärgid ja sisu. Õppijakesksed õppemeetodid loodusõpetuses: 1. tähelepanu ja taju toetamiseks (vaatlus, teiste meelte rakendamine) 2. mälu ja mõtlemise toetamiseks (küsimuste esitamine, arutelu, probleemide lahendamine sh katsed ja teised uurimuslikud tegevused). Teadusmõistete kujunemine. Teabeteksti mõistmine ning koostamine. Loodusõppe keskkonna sotsiaalsed ja füüsilised aspektid (töö suurtes ja väikestes rühmades; välitund ja õppekäigud). Loodusõpetuse õppevara (õppekirjandus, töövahendid, näitvahendid). Hindamine ja tagasiside loodusõpetuses (sh tööjuhiste koostamine ja töö hindamine). Vertikaalne ja horisontaalne lõiming loodusõpetuses. Õppetöö diferentseerimine ja individualiseerimine loodusõpetuses. Loodusõpetuse tunni kavandamine ja (enese) analüüs. Koduse õppetöö juhendamine. Tunnivälise loodusalase õpitegevuse toetamine. Iseseisvad tööd: 1. uurimusliku tegevuse analüüs (kohustusliku kirjanduse ja näidistegevuse põhjal; õpijuhis e-Didaktikumis) ja selle tegevuse edasi arendamine; 2. tunni konspekti koostamine (sisaldab uurimuslikku tegevust ja hindamistegevust). Seminarideks valmistudes tuleb lugeda teemakohaseid tekste (juhised e-Didaktikumis).

Content

Ainekood

KAL7119.HR

Kursuse nimi

Loodusõpetuse didaktika (PÄEVAÕPE)

Maht 6 EAP

Orienteeriv kontakttundide maht 32 t

Õppesemester:K

2024/2025

Eesmärk:

 

Luua eeldused I ja II kooliastme loodusõpetuse õpetamise eesmärkide, õppe printsiipide ja õpisisu mõistmiseks ning  otstarbekate õppemeetodite valikuks ja rakendamiseks.

Aine lühikirjeldus:

(sh iseseisva töö sisu kirjeldus vastavuses iseseisva töö mahule)

Koduloost teadusõpetuseni – loodusalaste teadmiste õpetamise ajaloost.

Loodusõpetuse eesmärgid ja sisu.

Õppijakesksed õppemeetodid loodusõpetuses: 1. tähelepanu ja taju toetamiseks (vaatlus, teiste meelte rakendamine) 2. mälu ja mõtlemise toetamiseks (küsimuste esitamine, arutelu, probleemide lahendamine sh katsed ja teised uurimuslikud tegevused). Teadusmõistete kujunemine.

Teabeteksti mõistmine ning koostamine.

Loodusõppe keskkonna sotsiaalsed ja füüsilised aspektid (töö suurtes ja väikestes rühmades; välitund ja õppekäigud).

Loodusõpetuse õppevara (õppekirjandus, töövahendid, näitvahendid).

Hindamine ja tagasiside loodusõpetuses (sh tööjuhiste koostamine ja töö hindamine).

Vertikaalne ja horisontaalne lõiming loodusõpetuses. Õppetöö diferentseerimine ja individualiseerimine loodusõpetuses.

Loodusõpetuse tunni kavandamine ja (enese) analüüs.

Koduse õppetöö juhendamine.

Tunnivälise loodusalase õpitegevuse toetamine.

Iseseisvad tööd: 1. uurimusliku tegevuse analüüs (kohustusliku kirjanduse  ja näidistegevuse põhjal; õpijuhis e-Didaktikumis) ja selle tegevuse edasi arendamine;

2. tunni konspekti koostamine (sisaldab uurimuslikku tegevust ja hindamistegevust).

Seminarideks valmistudes tuleb lugeda teemakohaseid tekste (juhised e-Didaktikumis).    

Õpiväljundid:

Õppeaine läbimise järel mõistab üliõpilane loodusalaste teadmiste, nendega seotud oskuste ja väärtushinnangute rolli I ja II kooliastme õpilaste arengus; teab loodusalaste teadmiste omandamise eesmärke ning õpisisu ja õppevahendeid, tunneb aine õpetamise üldprintsiipe ja oskab aine õpetamisel valida ja rakendada otstarbekaid meetodeid.

Hindamismeetod:

 

eksam

Õppejõud:

 

Inge Timoštšuk

Helene Uppin

Kaidi Nurmik

 

 

Ingliskeelne nimetus:

Didactics of Nature Studies (didactics of primary science)

Eeldusaine:

KAT 6009.HR

Kohustuslik kirjandus:

 

Kikas, E. 2006. Laste teadmiste ja seletuste areng. Taevas, Maa ja päike laste seletustes. Mäetagused. 30, lk 33-58. http://www.folklore.ee/tagused/nr30/kikas.pdf

Kikas, E. (2010). Laste mõtlemine. Pilved, vihm ja vikerkaar laste seletustes. Mäetagused. Hüperajakiri, (46), 139-156.

http://www.folklore.ee/tagused/nr46/kikas.pdf

Timoštšuk, I. (2017). Liikumine õppija autonoomiat toetava õpetamismudeli suunas. Koost. ja toim. M. Heidmets, Õpikäsitus: teooriad, uurimused, mõõtmine. Analüütiline ülevaade.(lk 80-87). Tallinn: Tallinna ülikooli Haridusteaduste instituut.

Timoštšuk, I (koost ja toim). (2020). Kogemusõpe avatud õppekeskkonnas. Tartu: SA Eesti Teadusagentuur. https://www.etag.ee/wp-content/uploads/2020/08/Kogemusope_veebi.pdf

Videoloengud õppimisest ja õpetamisest  https://edidaktikum.ee/et/content/%C3%B5ppimine-ja-ps%C3%BChholoogia

Õpijuhistes toodud lühitekstid (vt e-Didaktikumi).

Asenduskirjandus:

(üliõpilase poolt läbi töötatava kirjanduse loetelu, mis katab ainekursuse loengulist osa)

Harlen. W. 2006. Teaching, learning and assessing science 5-12. Sage Publications ( või selle raamatu uustrükid).

 

Lederman, N., Lederman, J., Bell, R. 2004. Constructing Science in Elementary Classrooms. Pearson Education.

 

Martin, R., Sexton, C., Franklin, T., Gerlovich, J. 2005. Teaching Science for All Children. An Inquiry. Approach. Pearson Education.

 

Timoštšuk, Inge; Ennist, Gea (2015). Klassiõpetajaks õppivate üliõpilaste kogemusest loodusõpetuse õpetamisel. Algõpetuse aktuaalseid probleeme XI: üliõpilaselt õpetajale (36−42). Tallinn: Tallinna Ülikool.

 

Timoštšuk, I. (2007). Loodusõpetuse õpetamine. Inge Timoštšuk, Anne Uusen (Toim.). Klassiõpetajale õpetamisest. Abimaterjale pedagoogiliseks praktikaks (63 - 71). Tallinn: Tallinna Ülikool.

 

 

Õppetöö vormid ja õppetöös osalemise nõuded

Õppetöö toimub seminarides, loengutes ja iseseisva  tööna.

Seminarides osalemine on kohustuslik. Seminaril esitatakse iseseisva töö tulemusi ja arutletakse teemakohase kirjanduse põhjal. Seminarist puudumise korral tuleb õppejõuga kokkuleppel täita teemakohane asendusülesanne. NB! Asendada on võimalik kuni 2 puudumist.

 

Eksami/arvestuse sooritamisnõuded

(sh eksamile/arvestusele pääsemise nõuded)

Seminaritööde täitmine on eksamile pääsemise eelduseks.

Eksami hinne kujuneb seminariülesannete (mitteeristav hindamine) ja iseseisvate tööde  ning kirjaliku eksamitöö põhjal.

 

Hindamise põhimõtted

Tööde hindamisel lähtutakse vastavatest õpijuhistest.

Seminaritööde puhul rakendatakse mitteeristavat hindamist. Iseseisvate tööde ning kirjaliku eksamitöö puhul eristavat hindamist.

Iseseisevad tööd moodustavad 40% ja  kirjalik eksamitöö 60% hindest.

Kirjalikus eksamitöös tuleb selgitada loodusõpetuse didaktika alaseid mõisteid.

Iseseisvate tööde hindamiskriteeriumid on toodud vastavas õpijuhises.  Kõigi tööde puhul, milles on kasutatud AI abi, tuleb ära märkida, millisel viisil seda on tehtud ning millist rakendust on kasutatud. Seejuures tuleb arvestada, et autori roll on inimesel ja autor vastutab sisu õigsuse ning asjakohasuse eest.

 

Kirjaliku eksamitöö hindamiskriteeriumid on järgmised:

E

D

C

B

A

mõiste on loodusõpetuse didaktika kontekstis sõnastatud

 

lisaks eelnevale on selgitatud mõiste olulisus õpetaja ja lapse  aspektist

lisaks eelnevale, on toodud näiteid vastavate põhimõtete rakendamisest õppe- ja kasvatustöös

lisaks eelnevale on tekst sidus ja loogiline

lisaks eelnevale ei esine tekstis vigu (sh ainealaseid, üldpedagoogika alaseid ega keelevigu)

 

 

Kuup. ja õppejõud

Teema (NB! Kõigi teemade käsitlemisel on nii loengu kui seminari osa)

 

12. VEEBR.

 

Timoštšuk

 

 

 

18. VEEBR.

 

Uppin

 

4. MÄRTS

Uppin

 

 

11. MÄRTS

Timoštšuk

 

18. MÄRTS

Timoštšuk

 

1. APRILL

Timoštšuk

 

8. APRILL

Timoštšuk

 

Sissejuhatus loodusõpetuse didaktikasse. Kursuse eesmärgid ja sisu.

Koduloost teadusõpetuseni – loodusalaste teadmiste õpetamise ajaloost. Loodusõpetuse eesmärgid ja sisu. Uurimuslikud tegevused. 

 

 

 

 

Õppijakesksed õppemeetodid.  Vaatluse juhtimine, teiste meelte rakendamine.

 

Katsete demonstratsioon ja katse korraldamine

Sissejuhatus 1. iseseisvaks tööks (uurimusliku tegevuse analüüs ja tegevuse edasi arendamine; töö tähtaeg 25. veebruar)

 

Erinevad õppekeskkonnad. Kooliõu ja lähiümbrus.

Teaduskeskuses ning muuseumis õppimine.

 

 

Mõistete kujunemise toetamine. Funktsionaalne lugemisoskus loodusõpetuses.

 

Horisontaalne ja vertikaalne lõimineg loodusõpetuses.

Õpetamise individualiseerimine (sh kodutööde juhendamine)

 

Õpijuhiste koostamine.

 

 

Hindamine ja tagasiside loodusõpetuses.

Sissejuhatus II eksamitöö koostamiseks

 

  1. eksamiaja jaoks tähtaeg 15. aprill (esimese eksamiaja eeldus, töö vaadatakse läbi 17. aprilli õhtuks)
  2. eksamiaja jaoks tähtaeg 22. aprill (teise eksamiaja eeldus, töö vaadatakse läbi 24. aprilli õhtuks)

 

 

 

22. APRILL

Timoštšuk

II iseseisva töö esitamine

  1. eksamiaeg (kirjalik eksamitöö).

 

Aeg lepitakse koos kokku

  1. eksam ja järeleksam

alates 24. aprillist

 

 

Õppeainet kureeriv üksus:

Haridusteaduste instituut

Kursuseprogrammi koostaja nimi:

PhD Inge Timoštšuk