11 Sissejuhatus

Eelmises moodulis tutvustati andmebaase üldiselt – kus neid vaja on, kuidas neid luua, kuidas neisse andmeid lisada jne. Siin uurime põhjalikumalt aga andmete pärimist ehk seda, kuidas andmebaasist andmeid meile sobival kujul kätte saada.

Päringud on väga oluline osa tänapäevase interneti toimimisel. Näiteks, iga Google’i abil tehtud otsing on tegelikkuses päring mingist Google’i andmebaasist. Nii on ka pea iga teise otsinguga internetis, nagu filmide otsimine Netflixist, teoste otsimine e-raamatukogust, toodete otsimine veebipoodidest jne.

Reaalses kasutuses olevates andmebaaside tabelites on andmeid üldjuhul mitusada, mitu tuhat või rohkemgi veel rida. Seega, ajakulu silmas pidades ei ole sealt võimalik sobivaid andmeid ainuüksi tabelite vaatlemise abil kätte saada. Veebipoe puhul tähendaks tabelite vaatlemine seda, et kasutaja peab sobiva toote leidma käsitsi lehelt, kuhu on kuvatud veebipoe kõik võimalikud tooted. Selliste protsesside lihtsustamiseks kasutataksegi päringuid, mida luuakse keeles SQL ehk structured query language (ee struktureeritud päringute keel). Hästi koostatud päringute jooksutamine võimaldab hiiglaslike andmete seast kiiresti kätte saada täpselt ja ainult seda, mida soovitakse.

SQL-st eksisteerib palju erinevaid versioone ning neis kõigis on reeglid veidi erinevad. Siiski kattub nende üldine loogika, mis tähendab, et ühe SQL-i versiooniga tutvudes õpitud oskused kanduvad lihtsasti edasi. Selles moodulis kasutame andmebaasi juhtimissüsteemina (ingl database management system) PostgreSQL’i, mis on üks populaarsemaid, avatud lähtekoodiga ning tasuta. Päringute jooksutamiseks ja andmebaasi haldamiseks kasutame tööriista nimega DBeaver, kuna see on ühtaegu nii kasutajasõbralik kui ka võimas.

Pärast valikmooduli läbimist oskad koostada erinevaid huvitavaid ja kasulikke päringuid. Neid nii siin kasutatavas Netflixi teemalises andmebaasis kui ka teistes, uutes andmebaasides. Netflixi andmebaasist oskad leida näiteks seda, millised sinu lemmiknäitlejatest on pärast sinu sünniaastat enim erinevate žanritega teostes näidelnud, kasutades selleks mitme tabeli põhjal pärimist, piiranguid, grupeerimist, agregeerivaid funktsioone ja palju muud. Mida kõik need mõisted tähendavad, sellest tulevates valikmooduli peatükkides!

Litsents

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Lisamoodulid on loodud Aveli Klaos, Siim Tanel Laisaar, Piret Luik, Tauno Palts, ja Eero Ääremaa poolt Creative Commons Attribution 4.0 International License litsentsi alusel, kui pole teisiti märgitud.

Jaga seda raamatut