14 Programm. Arenduskeskkonnad
Selles peatükis õpid,
- mis on arvutiprogramm,
- mida tähendab programmeerimine,
- milleks on olemas programmeerimiskeeled,
- mis on arenduskeskkond.
Tänapäeval kasutatakse arvutiprogramme igal pool. Programmid juhivad paljusid seadmeid, mida me kasutame iga päev, näiteks mobiiltelefonid, kodumasinad, autod, arvutimängud jne. Mobiiltelefoni programmid võimaldavad sul helistada, saata sõnumeid ja mängida; uutes autodes jälgivad programmid auto kiirust, temperatuuri, kütusekulu; kodumasinad, näiteks pesumasinad järgivad erinevaid pesuprogramme, sh vee temperatuuri ja ajakulu.
Arvutid on programmeeritud täitma käske ning käskude abil saab panna arvuti tegema ülesandeid. Arvutid suudavad täita juhiseid kindlas keeles – programmeerimiskeeles. Seega kirjutatakse arvutiprogramm valmis mingis programmeerimiskeeles, milline sobib käsil oleva ülesande täitmiseks kõige paremini. Programmeerimiskeeli on olemas väga palju – mitmeid sadu, isegi tuhandeid.
Üks levinumaid keeli programmeerimise õppimise alustamiseks on Python, kuid seda programmeerimiskeelt kasutavad igapäevaselt ka elukutselised programmeerijad. Pythoni esimene versioon loodi 1989. aasta lõpus.
JÄTA MEELDE! ARVUTIPROGRAMM
Arvutiprogramm on arvutile arusaadavate käskude kogum, mille põhjal arvuti täidab mingi ülesande. Programmeerimine tähendab nende samm-sammuliste juhiste kirjutamist, mis ütlevad arvutile, mida teha.
JÄTA MEELDE! PROGRAMMEERIMISKEEL
Programmeerimiskeel on keel, mille abil arvutid suudavad täita juhiseid.
JÄTA MEELDE! ARENDUSKESKKOND
Selleks, et programmeerijad ehk teise nimega tarkvara arendajad, saaks luua arvutiprogrammi, on neil vaja tarkvara arenduskeskkonda. Arenduskeskkond on vahendite kogum rakendustarkvara väljatöötamiseks. Arenduskeskkondasid on nii graafilisi kui tekstilisi.
Mida sa täna õppisid?
Mõtle ja arutle koos õpetajaga:
- Mis sulle tänasest tunnist meelde jäi?
- Mis tegevus sulle meeldis kõige rohkem?
- Mis sulle ei meeldinud?
- Mida sa tänases tunnis uut õppisid?
- Mis sa arvad, kuidas tänases tunnis õpitud teadmised aitavad sind edaspidises elus?