15 Õppimine ja karjäär küberkaitse vallas

Antud peatükk annab ülevaate:

  • Kuidas valida, millega tulevikus tegeleda?
  • Õppimisvõimalustest IT-valdkonnas
  • Erinevatest IT-ametitest ja karjäärivõimalustest

 

Tööalased trendid maailmas

Infoühiskonna tulek ja robotiseerumine annavad võimaluse lihttööd usaldada masinatele ja inimestel keskenduda olulisemale. Aastaks 2030 ennustatakse, et tehnoloogia areng viib ajalukku mitmed ametid erinevates valdkondades. Teades, mis kaob ja mis on tulevikus oluliseks saamas, annab võimaluse õpinguid ja karjääri teha valdkondades, mida on maailmas enam vaja. Olete juba ise muutuseid märganud, et pangas e-kanalis teenindab teid võibolla hoopis tehisintellekt või poekassas tuleb ise kaubad süsteemile ette näidata ja arve maksta.

Lugege siit, millised ametid oletatavalt kaovad 2030. aastaks – kliki siia

Lugege siit, millised ametid võivad tulevikus olla vajalikud – kliki siia

Kutseregister

Tulevikus läheb enamik õpilasi edasi õppima ja ka samaaegselt tööle. Erinevatel ametitel on erinevad nõuded, oluline on teada, et mida kõrgema taseme amet, seda enam vastutust, võimalusi ja ka selle eest saadavat tasu. Erinevate kutsete edasi arenemisel tuleks pidada silmas kaheksa-astmelist kvalifikatsiooniraamistikku – vaata siia.

Enne küberkaitse valdkonnas tegutsema asumist võiks olla omandatud infotehnoloogiat või ka mõnd teist valdkonda puudutavad teadmised (nt juhtimine, õigusteadus vms.). 2016. alustas Kutsekoda OSKA-raporti loomisega – kliki siia. OSKA-raportid annavad teadmise, milliste oskustega inimesi Eesti lähiaastatel enam vajab ja millistel ametitel ootab ees tööjõu üleküllus. See kõik võib olla aluseks ka iga õpilase otsusele – kuhu edasi õppima minna ja millist amet endale tulevikuks valida?

Õppimine IT ja küberkaitse valdkonnas

Paljudel õpilastel on huvi edasi õppida ja töö leida infotehnoloogia valdkonnas. Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit on ellu kultsunud algatuse Start IT – https://startit.ee/ikt-valdkond/, milles raames tehakse koostööd ka Rajaleidja ametite andmbaasiga, kust saab teada, millised ameted IT-valdkonnas olemas on. Kindlasti ei ole seal kirjas kõiki ameteid, sest enamikku neist pole veel leiutatud ja uusi võimalusi IT-valdkonda ja küberkaitsesse tekib igapäevaselt. Näide ametist: Infoturbejuht

Õpimäng IT-ametitest

Soovitame uurida: IT-ametite mäng “Paharetid ettevõttes, ehk serverid kukuvad öösiti” on mahvia baasil loodud mäng, milles seiklus toimub IT-ettevõttes. Ettevõttesse on pugenud tööle pahalased, kes tuleb osalistel üles leida. Mängus on igal tegelasel oma ülesanne. Kaardimängus on ka kaasas voldik, milles on kirjeldatud erinevad ametite profiilid. TalTechi IT-ametite mäng on valminud koostöös Kaitseministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Targalt Internetis projekti, Euroopa Ühendamise Rahastuga, Proekspert ja Lastekaitse Liit. Abikäe on andnud Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit, kelle IT-ametite kirjeldusi mängus kasutatakse.

 

Ülesanne

Ava töövahetusportaal CV-Online või CV-keskus ja uuri tööpakkumisi ja nende kirjeldusi.

  • Uuri ametite kirjeldusi, kas leiad ka pakkumisi küberkaitse teemadel?
  • Millised ametid kõnetavad sind enim, kirjelda miks?

Edasiõppimimine

Kui huvi on kindel, siis ootame sind õppima otse küberkaitse erialale nt bakalaureuseõppesse Küberturbe tehnoloogiad Tallinna Tehnikaülikoolis või hiljem magistriõppesse Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli ühisprogrammis Küberkaitse. Peale seda saab minna doktorantuuri valides Eesti ja välismaa ülikoolide vahel. Kuid ei ole midagi katki ka selles, et teha endale üldises IT-valdkonnas põhialused selgeks, õppides mõnel muul IT-erialal ükskõik millises ülikoolis, seades sihiks jõuda kunagi küberkaitse valdkonda. Aga võib-olla sobib sulle üldse rakenduslik haridus mõnes kutsekoolis? Ka see võib olla päris põnev!

 

Tallinna Tehnikaülikool (TalTech)

Tartu ülikool

Tallinna ülikool

Kutsekoolides õppimise kohta leiad info siit: http://www.kutseharidus.ee/

IT osas soovitame lähemalt uurida järgmisi õppeasutusi ja nendes tehtavat:

  • Kehtna Kutsehariduskeskus
  • Pärnumaa Kutsehariduskeskus
  • Tartu Kutsehariduskeksus
  • Viljandi Kutsehariduskeksus
  • Tallinna Polütehnikum

Töötamine küberkaitse valdkonnas

KüberKaitse valdkonnas on võimalik valida mitmeid teid:

  • spetsialisti tee – annab võimaluse ennast proovile panna valdkonna eksperdina ja juhina. Ametid ja kandideerimist saab uurida erinevats töövahetusportaalides nagu CV Online, CV Keskus ja teised.
  • ettevõtja tee – võimalik on luua oma firma ja teha selles erinevaid ameteid, millest üheks on kindlasti kogu protsessi juhtimine. Eesti IT ja küberkaitse start up´de kohta saad lugeda Startup Estonia lehelt – https://www.startupestonia.ee/startups?tags=cyber%20security
  • teaduse tee – ka ülikoolid ootavad oma perre noori ja hakkajaid inimesi, kes tegeleks ülikoolis tulevikku vaatavate projektidega, õppetööga ja teadusloomega.

Eesti küberkaitse teadus on maailmas hinnatud:

Lisalugemiseks

Tagasiside on meile oluline

Andke oma kommentaar antud sisulehe kohta siin – kliki siia

Litsents

Icon for the Creative Commons Attribution 4.0 International License

Küberkaitse on loodud Tiia Sõmer, Birgy Lorenz, Sten Mäses, ja Triin Muulmann poolt Creative Commons Attribution 4.0 International License litsentsi alusel, kui pole teisiti märgitud.

Jaga seda raamatut