18 Tehnoloogilise innovatsiooni mõju ühiskonnale minevikus
Peatükk annab ülevaate
- nii arvutite ja tehnoloogia kui ka interneti ajaloost,
- erinevatest IT-valdkonna ametitest, näiteks riistvara hooldaja, tarkvaraarendaja, süsteemiarhitekt.
Arvutite ja interneti ajalugu
Arvutite ajalugu ulatub tuhandete aastate tagusesse aega, mil inimesed lõid esimesed arvutusvahendid, nagu näiteks abakus ja liugjalg, kuni tänapäeva kiirete ja võimsate arvutiteni.
Arvutite areng saavutas märkimisväärse hüppe 20. sajandil. 1940. aastatel välja töötatud esimesed programmeeritavad elektroonilised arvutid, nagu Colossus ja ENIAC, märkisid arvutite ajaloos olulist rolli. Hiljem tulid välja transistorid, mis võimaldasid arvutitele väiksemat suurust ja suuremat kiirust. Edasiarendused viisid mikroprotsessorite ja personaalarvutite tekkeni, mida populariseerisid ettevõtted nagu IBM ja Apple.
Ülesanne 1: Kas sina tead, millal leiutati järgmised asjad?
Internet sai alguse 1960. aastatel, kui ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide teadlased töötasid välja võrgu, mis võimaldas arvutitel omavahel suhelda. 1990. aastatel avati internet avalikkusele ja see sai kiiresti kättesaadavaks kogu maailmas. Tänu sellele on arvutid ja internet muutunud tänapäeva ühiskonna lahutamatuks osaks, mõjutades oluliselt meie elu- ja suhtlusviise ning töökultuuri.
Ülesanne 2: Kas sina tead, millal eri teenused ja võimalused kõikidele kättesaadavaks said?
Järgnevas videos saavad õpilased kahe arvutiõpetaja (Diana Poudel ja Mari Pitsing) abil teada, mis on tehnoloogia ajaloos oluline. Sinu ülesanne on märkida oma paberile üles kriips, kui kuuled sulle uut või arusaamatut mõtet või seletust. Võrrelge oma klassikaaslastega, kes on kõige enam või vähem kursis arvuti ja interneti arenguga.
Ülesanne 3: Arvutite ajalugu maailmas algab 1937. aastast ning seadmetest, mis võisid olla terve toa suurused. Sinu ülesanne on uurida arvutite ja tehnoloogia ajalugu ning välja valida 3-5 sinu jaoks huvitavamat asja. Võrdle enda valitud asju teistega.
Allikaks kasuta:
Vaata videost, mida unistati arvutite ja e-Eesti eduloost 1996. aastal ja mis on sellest saanud nüüd.
Ülesanne 4: Ava interneti ajaloomasin ja uuri, kuidas nägi välja teie kooli, Eesti riigi või mõne ettevõtte veebileht vanasti, interneti algusaegadel. Ava tänane sama ettevõtte veebileht ja kirjuta välja 10 erinevust.
Eesti.ee esimene versioon 2001. aastal:
Uued ametid infoühiskonnas
Selleks, et Eesti infoühiskond areneks, oleme tänulikud e-Eesti eduloole, mille juures on mitmed IKT valdkonna ametid.
Näiteid infoühiskonna ametitest
- Riistvara hooldaja on spetsialist, kes vastutab arvutite ja muu elektroonilise riistvara korralise hoolduse, parandamise ja tõrkeotsingu eest. Nende ülesannete hulka kuuluvad arvutite, printerite, serverite, võrguseadmete ja muu elektroonika regulaarne kontrollimine, puhastamine, komponentide vahetamine ja vajadusel remontimine. Loe lähemalt ametite portaalist.
- IT-tehnik (ehk riistvara hooldaja) on spetsialist, kelle ülesandeks on pakkuda tehnilist tuge ja hooldust arvutisüsteemidele ning muule infotehnoloogia infrastruktuurile. IT-tehnikud töötavad tavaliselt ettevõtetes, organisatsioonides või IT-teenuste pakkujate juures. Loe lähemalt ametite portaalist.
- Tarkvaraarendaja, tuntud ka kui programmeerija, on spetsialist, kes loob, arendab ja hooldab tarkvararakendusi ja süsteeme. Tarkvaraarendajad on vastutavad tarkvara loomise erinevate aspektide eest, kasutades programmeerimiskeeli, raamistikke ja tööriistu. Loe lähemalt ametite portaalist.
- Süsteemiarhitekt on spetsialist, kes on vastutav suuremahuliste tarkvarasüsteemide üldise arhitektuuri kavandamise ja disainimise eest. Süsteemiarhitektid töötavad tavaliselt tarkvaraarenduse projektide raames ning nende ülesanne on tagada, et süsteem oleks kõrgekvaliteediline, tõhus, laiendatav, turvaline ja vastaks kasutajate nõuetele ja ärieesmärkidele. Loe lähemalt ametite portaalist.
Ülesanne 5: Kas tunned ameteid?
Ülesanne 6. Kes teeb mida?
Infoühiskonna kahjulik mõju
Infoühiskonna ehk arvutite ja interneti tuleku kasutegurit oskavad märgata ja tunnetada kõik. Vähem räägitakse tehnoloogia kahjulikust mõjust. Iga hea asja ületarbimine mõjub inimesele halvasti.
Ülesanne 7: Lahenda allolev ülesanne ja saa teada infoühiskonna kahjulikust mõjust ja probleemidest.
Et tulla paremini toime interneti ja arvutiseerituse, nutiseadmete kahjuliku mõjuga, on noortele loodud Targalt Internetis projekti raames oma kanal. Sealt leiate kuidas internetis nutikalt suhelda, hakkama saada sotsiaalvõrgustikes ja kuidas hakkama saada küberkiusamisega. Kui vajad abi, siis saate alati pöörduda ka Lasteabi telefonile 116111 või kirjutades neile e-kirja või suhelda online vestlusaknas Lasteabi lehel.
Kuna toimetamine infoühiskonnas võib olla ka väljakutseid pakkuv, siis soovitame uurida nippe ja trikke Peaasi veebilehelt, mis on keskendunud erinevate vaimse tervise toetamisele ja sellekohasele info jagamisele. Sealt leiate mitmeid vahvaid teste, millega saate oma toimetulekut mõõta.
Ülesanne 7. Ava veebileht https://peaasi.ee/test/ ja soorita mõni test, näiteks koolistressi test. Kui vajad tulemuste analüüsiks abi, siis pöördu mõne täiskasvanu poole, keda usaldad. Üheskoos leiate kindlasti lahendused!
Slaidid õpetajale (näidis):
Tehnoloogilise innovatsiooni mõju ühiskonnale minevikus
Lisalugemiseks
- E-Eesti 30 aasta ajaloo lugu (Vabamu)
- Arvutite ajalugu (Tallinna Polütehnikum)
- Arvutustehnika ajaloost (Tartu Ülikool)