10 Suhtlus ja koostöö internetis: Google ökosüsteem

• mis on pilvetehnoloogia,
  • mis on pilveplatvorm,
  • mis on pilveteenus,
  • mis on suhtlus- ja sisuloome teenused.

Pilvetehnoloogia all mõistetakse selliseid interneti kaudu pakutavaid teenuseid, mille puhul kasutaja jaoks pole teada (ega pole ka oluline), millisel internetiserveril tegelikult kasutaja poolt üles laaditud pildid ja tekstid asuvad. Neid pilveplatvorme saab kasutada oma nutiseadme või arvuti veebilehitseja kaudu, aga mõnikord ka eraldi nutiseadmesse paigaldatud rakenduse (ehk äpi) abil. Näiteks GoogleDocs tekstitoimetit (ehk programm tekstide kirjutamiseks ja vormistamiseks) saab kasutada veebilehitseja abil, aga ka GoogleDocs äpis. Peamine erinevus nende kahe vahel on see, et Google Docs äpis on võimalik teksti kallal töötada ka siis kui nutiseade pole internetiga ühendatud. Veebilehitseja abil pole võimalik Google teenuseid kasutada kui internetiühendus puudub.

Google on üks maailma suurimatest pilveplatvormidest, mis pakub lisaks oma kõige populaarsemale teenusele (google.com otsingumootor) ka järgmisi pilveteenuseid:

• e-posti teenus GMail, mail.google.com
  • kiirsõnumi teenus Messages, messages.google.com
  • veebikaust failide jagamiseks Google Drive, drive.google.com
  • tekstitoimeti teenus Google Docs, docs.google.com
  • esitluste teenus Google Slides, slides.google.com
  • arvutustabeli teenus Google Sheets, sheets.google.com
  • küsitlusteenus Google Forms, forms.google.com
  • fotode jagamiseks Google Photos, photos.google.com
  • videote jagamiseks Youtube, youtube.com
  • kalender Google Calendar, calendar.google.com
  • veebilehtede koostamiseks Google Sites, sites.google.com

Google pakub koolidele eraldi väiksemat ja tasuta komplekti oma suhtlus- ja sisuloome teenustest, selle nimi on Google Workspace for Education (GWE, vt edu.google.com) ja sellesse kuulub tavaliselt vähem teenuseid kui ettevõtetele pakutakse. Näiteks, ei kuulu GWE paketti veebilehtede loomiseks mõeldud Google Sites, aga see-eest on sinna lisatud Google Classroom – veebipõhine õppekeskkond, mille kaudu saab õpetaja klassile ülesandeid anda, õpilased oma kodutööde vastuseid esitada ja õpetajalt tagasisidet saada.

Näidisjuhtum

Kandla koolis on igal aastal 7. klassil traditsiooniliseks aukohuseks koostada oma kooli aastaraamat, mis sisaldab ülevaadet õppeaasta jooksul toimunud sündmustest, õpilaste saavutustest erinevatel konkurssidel, portreelugusid valitud õpilastest ja õpetajatest ning palju muudki. Iga klass üritab loovuse ja uuenduslikkusega üle trumbata eelmiseid aastaraamatuid. Sel aastal on Pille koos oma klassikaaslastega otsustanud koostada aastaraamatu interaktiivse ja veebipõhisena, kasutades lihtsaid ja käepäraseid Google’i veebitööriistu, nagu näiteks Docs, Drive, Photos, Sites. Õpilased on kohustused omavahel ära jaganud juba septembri lõpus, järgneva kuue kuu jooksul kogutakse Google´i pilvekausta hulgaliselt tekste, pilte ja videolõike. Märtsikuus algab aastaraamatu koostamine Google Sites veebilehe konstruktori abil. Pille vastutab persoonilugude alamlehe sisu eest koos oma pinginaabri Katriga. Kuna Kandla koolis kasutavad kõik õpilased ja õpetajad igapäevaselt peamiste töövahenditena Google’i teenuseid, siis on Pillel ja ta klassikaaslastel juba algklassidest saadik olemas oma Google’i konto. Kooli aastaraamatu materjalide kaustale ligipääsemiseks peab iga õpilane Google’i pilve sisse logima, sest sellele kaustale teiste klasside õpilased ligi ei tohi pääseda enne kui aastaraamat on päris valmis.

Arutle

Milline Google’i teenus sobib järgmiste ülesannete täitmiseks Pillel ja ta klassikaaslastel aastaraamatu koostamise projektis?

Milliseid teisi veebitööriistu tead lisaks Google’i poolt pakutavatele, mis võimaldavad suhtlemist, tekstidokumentide koostamist, fotode jagamist, videote jagamist, sõnumite edastamist ja esitluste koostamist?

Ülesanded

• Palun vasta sellele küsimustikule oma kogemusest Google’i teenuste kasutamisega. Millise Google’i veebitööriista abil on see küsimustik koostatud?
  • Otsi Google otsingumootori abil veebist Eesti koolide aastaraamatuid ja võrdle leitud aastaraamatuid pinginaabri otsingutulemustega. Kas leidsite ka mõne aastaraamatu, mis pole avaldatud mitte PDF kujul, vaid hoopis veebisaidina?
  • Võrdle koos klassikaaslastega erinevaid aastaraamatuid. Milline neist on kõige parema kujunduse, sisu ja ülesehitusega? Pane selle vestluse põhjal kirja oma kooli veebipõhise aastaraamatu arendusnõuded, umbes sellises stiilis:
    • hästi kujundatud kooli aastaraamatut saab mugavalt vaadata nii arvutis kui nutitelefonis;
    • aastaraamat jaguneb 5-8 peatükiks, millel on lühike ja selge pealkiri;
    • jne.