23 Nuti- ja veebirakendused

Peatükk annab ülevaate

  • mis on nuti ja veebirakendused,
  • milliseid ameteid on vaja, et luua nuti- ja veebirakendusi.

Nuti- ja veebirakendused

Nuti- ja veebirakendused on muutunud oluliseks osaks meie igapäevaelus. Need rakendused pakuvad mitmesuguseid funktsioone ja teenuseid ning võimaldavad meil teha erinevaid ülesandeid ja tegevusi nutiseadmete või veebibrauserite kaudu.

Ülesanne 1: Selleks, et teha vahet mis on mis, lahenda järgmine ülesanne (riistvara või tarkvara).

Mida tuleb nuti- ja veebirakenduste kasutamisel tähele panna?

  • Nutirakendused ja veebirakendused on loodud kasutajatele mugavaks ja lihtsaks kasutamiseks. Nad pakuvad intuitiivset kasutajaliidest, mis võimaldab kasutajatel kiiresti navigeerida ja täita soovitud ülesandeid. Kasutajakogemus on oluline tegur selleks, et inimesed rakendustega aktiivselt suhtleksid ja neid kasutaksid.
  • Nuti- ja veebirakendused hõlmavad laia valikut tegevusi ja teenuseid. Neid võib leida erinevatest valdkondadest, sealhulgas sotsiaalmeedias, e-kaubanduses, panganduses, tervishoius, transpordis, hariduses jne. Need rakendused pakuvad võimalust suhelda, osta, õppida, jagada sisu ja palju muud.
  • Paljud nuti- ja veebirakendused võimaldavad isikupärastamist, võimaldades kasutajatel kohandada seadeid, eelistusi ja sisu vastavalt oma vajadustele. Isikupärastamine võib hõlmata näiteks teadete seadistamist, soovitatud sisu ja kasutajaliidese kohandamist.
  • Nutirakendused võivad aidata automatiseerida teatud töövooge ja protsesse. Näiteks äpid, mis pakuvad taskuhäälingut, võimaldavad kasutajatel kuulata raadio- või podcastisaateid vastavalt oma ajakavale. Nutikodu rakendused võimaldavad koduseadmete kaugjuhtimist ja ajastamist.
  • Paljud nuti- ja veebirakendused kasutavad pilveteenuseid, et hoida andmeid ja sisu pilveserverites. See võimaldab kasutajatel juurde pääseda oma andmetele erinevatest seadmetest ning tagab ka andmete turvalisuse ja varundamise.
  • Nutirakendused võimaldavad integreerida erinevaid teenuseid ja seadmeid, võimaldades sujuvat suhtlust erinevate platvormide vahel. Näiteks terviseseire äpid võivad integreerida treeningseadmeid või andurite abil kogutud andmeid.

Ülesanne 2: Ava oma nutiseade ja kirjuta üles tabelisse või paberilehele 10 kõige enam kasutatavat äppi. Palu seda teha ka õpetajal ja oma vanematel. Ka klassikaaslased kirjutavad üles neid puudutavad andmed. Võrrelge klassis tulemusi. Milliseid äppe kasutavad kõik osapooled, mida kasutavad ainult noored ja mida täiskasvanud?

*Ülesanne 3. Uuri kuidas luua äppi. Progetiigri kogumiku lehelt leiad võimaluse luua äppe läbi AppInvenori või Android Stuudio. Loo kahepeale klassikaaslasega üks lihtne äpp. Juhendid leiad AppInventiorile siit ning videojuhendid (inglise keeles) ja AndroidStudiole siit ja video (inglise keeles) siit.

Näide: Digiloovtöö

Siit saad uurida, kuidas teha digiloovtööna geomeetria rakenduse.

Pealkiri: Geomeetria valemite rakenduse loomine.

Probleem: Geomeetria valemid kipuvad ununema ja nende kalkulaatoriga arvutamine võib osutuda tüütuks väljakutseks.

Eesmärk: Luua geomeetria valemite nutirakendus, mis aitaks valemeid rakendades leida ka otsitud tulemuse.

Lühikirjeldus: Geomeetrilisi valemeid on mitmeid ja puudus on mobiilirakendusest, mis sobituks kooli matemaatikaprogrammiga ning aidaks geomeetria valemite meelde jätmise ja rakendamisega.

Ametid

Kui soovitakse luua nuti- või veebirakendusi, on vaja vähemalt kolme tüüpi ameteid, et luua hea äpp või veebileht. Nendeks on programmeerija, disainer või multimeedia spetsialist ja kasutusmugavuse spetsialist.

Ametid: programmeerija, multimeediaspetsialist, kasutusmugavuse septsialist

  • Programmeerija loob arvutile tööriistad ehk programmid, mille abil arvuti suudab täita eri ülesandeid, leida ja käsitleda teavet ning töödelda andmeid. Programmide olemus sõltub sellest, millist tüüpi infot tuleb leida, luua või töödelda, nt majandustarkavara, mobiilirakendused, tööstusrobotite juhtimine, andmebaasid, veebisüsteemid jne. Lihtsa programmi võib valmis kirjutada mõne minutiga, keeruliste tarkvarasüsteemide loomine võib võtta aastaid. Loe lähemalt ametite portaalist. 
  • Multimeediaspetsialist loob ja kujundab veebilehtede ning multimeedia rakenduste välisvaadet ehk seda, millega puutub kasutaja kõige esimesena kokku. Tema ülesanne on kombineerida digitehnoloogiat graafika-, audio-, foto- ja videolahendustega. Multimeediaspetsialistide tööpõld on väga lai ja eripalgeline, nt võib nende ülesanne olla koos disaineritega äppide loomine või veebilehekülgede ehitamine selliselt, et need oleksid võimalikult kasutajasõbralikud. Multimeedia spetsialist puutub tihedalt struktuuride loomisel kokku IT tehnilise poole, kujundamisel disainiga ja ka turundusega, sest tihtipeale on just tema ülesandeks aidata viia olulised sõnumid tarbijate ja tavakasutajateni. Loe lähemalt ametite portaalist. 
  • Kasutajamugavuse spetsialist vastutab kasutajate vajadustest ja mugavusest lähtuvate lahenduste, nt veeblehekülgede, väljatöötamise eest. Ta selgitab välja võimalikud probleemkohad, mis võivad veebilehti või rakendusi kasutades esineda. Kasutajamugavuse spetsialisti olulisimaks ülesandeks on tagada, et erinevate veebi ja interaktiivsete lahenduste kasutamine oleks võimalikult lihtne ja loogiline. Samuti peab ta uute keskkondade loomisel lisaks kasutajasõbralikkusele silmas ka sihtrühmade ootusi, vajadusi ja tehnoloogiate kasutamise oskust. Info saamiseks suhtleb kasutajatega otse ja testib loodavaid lahendusi. Loe lähemalt ametite portaalist. 

Slaidid õpetajale (näidis):

Nuti ja veebirakendused

Lisalugemiseks

Anna materjalile tagasiside siin: Materjalile tagasiside andmine

Litsents

Infoühiskond Copyright © by Birgy Lorenz, Maia Lust, Reelika Väli, Riin Saadjärv, Tauno Palts, Maris Valdmets, ja Mart Laanpere. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut