16 Personaalne õpikeskkond. Allikate haldamine

Peatükk annab ülevaate

  • allikate haldamisest
  • ja nende lisamisest õpikeskkonda.

Allikate haldamine

Definitsioon: viitamine

Viitamine on protsess, mille käigus tunnustatakse teabeallikaid, mida olete oma uurimistöös või kirjutamises kasutanud.

Viidete nõuetekohane haldamine on oluline, kuna see aitab luua usaldusväärsust, väldib plagiaadi kasutamist ja tunnustab teie kasutatava teabe algseid loojaid.

Siin on mõned üldised juhised viidete haldamiseks:

  1. Tehke kindlaks, millist tüüpi tööd viitate: erinevat tüüpi teostel, nagu raamatud, artiklid, veebisaidid või intervjuud, on erinev viitamisstiil. Oluline on tuvastada viidatava töö tüüp ja kasutada sobivat viitamisstiili.
  2. Kaasake kogu vajalik teave: konkreetne teave, mida peate viitesse lisama, sõltub teie kasutatavast viitamisstiilist ja viidatava töö tüübist. Üldiselt peaksite lisama autori nime, teose pealkirja, avaldamise kuupäeva ja avaldamise teabe (nt väljaandja või URL).
  3. Kasutage tekstisiseseid tsitaate: tekstisisesed tsitaadid on lühikesed viited allikatele, mida olete oma teksti sisus kasutanud. Need peaksid sisaldama autori perekonnanime ja avaldamise kuupäeva.
  4. Looge viidete loend: viiteloend on täielik loetelu kõigist allikatest, mida olete oma uurimistöös või kirjutamises kasutanud. See peaks olema korraldatud tähestikulises järjekorras autori perekonnanime järgi ja sisaldama kogu vajalikku teavet iga allika kohta.
  5. Kasutage ühtset stiili: oluline on kasutada kogu oma töös ühtset viitamisstiili. See tähendab sama stiili kasutamist kõigi tekstisiseste tsitaatide ja viidete loendi jaoks.

Nende juhiste järgimine aitab teil viiteid õigesti hallata ja kasutada kasutatava teabe algallikaid.

Allikate lisamine personaalsesse õpikeskkonda

Personaalsesse õpikeskkonda (PLE) saab lisada palju erinevat tüüpi meediasisu. Mõned näited meediasisu kohta, mis võivad PLE-s kasulikud olla, on järgmised:

  1. Õppevideod: õppevideod, nagu loengud või dokumentaalfilmid, võivad olla kasulikud viisid teema kohta õppimiseks ja kontseptsioonide visuaalsete näidete pakkumiseks.
  2. Helisalvestised. Helisalvestised, nagu taskuhäälingusaated või loengud, võivad olla mugav viis liikvel olles õppimiseks ja kasulikud muu meedia kaudu õpitud kontseptsioonide tugevdamiseks.
  3. Tekstidokumendid: tekstidokumendid, nagu artiklid, uurimistööd või e-raamatud, võivad anda teema kohta põhjalikku teavet ning neid saab hõlpsasti salvestada ja PLE-s juurde pääseda.
  4. Pildid: pildid, nagu fotod, diagrammid või infograafikud, võivad aidata illustreerida ja selgitada keerulisi mõisteid ning olla kasulikud visuaalsetele õppijatele.
  5. Interaktiivne meedia: interaktiivne meedia, nagu veebiviktoriinid või mängud, võib olla lõbus ja kaasahaarav viis õppimiseks ning aidata kontseptsioone interaktiivsemal viisil tugevdada.
  6. Mitmesuguse meediasisu lisamine PLE-sse võib aidata muuta õppimise kaasahaaravamaks ning toetada erinevaid õppimisstiile ja -eelistusi. Oluline on arvestada üksikisiku konkreetseid õppimiseesmärke ja vajadusi ning valida nende eesmärkidega kooskõlas olev meediasisu.

Õppevideote lisamine õpikeskkonda

Video WordPressi manustamiseks toimige järgmiselt.

  1. Otsige üles video, mille soovite manustada. See võib olla platvormil, nagu YouTube või Vimeo, hostitud video või videofail, mille olete oma WordPressi meediumiteeki üles laadinud.
  2. Kopeerige video manustamiskood. Tavaliselt saab seda teha, klõpsates videoplatvormil nuppu “Jaga” või valides WordPressi meediumiteegis suvandi “manusta”.
  3. Avage WordPressi postitus või leht, kuhu soovite video manustada.
  4. Video sisestamiseks oma postitusse või lehele klõpsake nuppu “Lisa meedia”.
  5. Aknas “Insert Media” klõpsake vahekaarti “Insert from URL”.
  6. Kleepige manustamiskood väljale “Sisesta URL-ist” ja klõpsake “Sisesta postitusse”.
  7. Video manustatakse nüüd teie postitusse või lehele. Saate kasutada aknas “Insert Media” olevaid valikuid, et vajadusel kohandada video suurust ja joondust.

See on kõik! Olete nüüd edukalt manustanud video oma WordPressi postitusse või lehele.

Helisalvestiste lisamine õpikeskkonda

Heli manustamiseks WordPressi toimige järgmiselt.

  1. Otsige üles helifail, mida soovite manustada. See võib olla helifail, mille olete oma WordPressi meediumiteeki üles laadinud, või mõnel muul platvormil (nt SoundCloud) hostitud helifail.
  2. Kopeerige helifaili manustamiskood. Tavaliselt saab seda teha, klõpsates heliplatvormil nuppu “Jaga” või valides WordPressi meediumiteegis suvandi “manusta”.
  3. Avage WordPressi postitus või leht, kuhu soovite heli manustada.
  4. Heli sisestamiseks oma postitusse või lehele klõpsake nuppu “Lisa meedium”.
  5. Aknas “Insert Media” klõpsake vahekaarti “Insert from URL”.
  6. Kleepige manustamiskood väljale “Sisesta URL-ist” ja klõpsake “Sisesta postitusse”.
  7. Helifail manustatakse nüüd teie postitusse või lehele. Saate kasutada akna “Insert Media” valikuid, et vajadusel helipleieri välimust kohandada.

See on kõik! Olete nüüd edukalt manustanud helifaili oma WordPressi postitusse või lehele.

Tekstidokumentide lisamine õpikeskkonda

Tekstidokumendi manustamiseks WordPressis saate kasutada WordPressi plokiredaktoris olevat plokki “Manusta”. Tehke järgmist.

  1. Otsige üles tekstidokument, mida soovite manustada. See võib olla dokument, mille olete oma WordPressi meediumiteeki üles laadinud, või muul platvormil, näiteks Google Docsil, hostitud dokument.
  2. Kopeerige tekstidokumendi manustamiskood. Tavaliselt saab seda teha, klõpsates nuppu “Jaga” platvormil, kus dokument on hostitud, või valides WordPressi meediumiteegis suvandi “manusta”.
  3. Avage WordPressi postitus või leht, kuhu soovite tekstidokumendi manustada.
  4. Oma postitusele või lehele uue ploki lisamiseks klõpsake ikooni “+”.
  5. Jaotises “Levinud plokid” klõpsake plokki “Manusta”.
  6. Kleepige manustamiskood väljale “Manusta” ja klõpsake nuppu “Manusta”.
  7. Tekstidokument manustatakse nüüd teie postitusse või lehele. Vajadusel saate dokumendi välimuse ja käitumise kohandamiseks kasutada ploki “Manusta” valikuid.

See on kõik! Olete nüüd edukalt manustanud tekstidokumendi oma WordPressi postitusse või lehele.

Piltide lisamine õpikeskkonda

Pildi manustamiseks WordPressi toimige järgmiselt.

  1. Otsige üles pilt, mida soovite manustada. See võib olla pildifail, mille olete oma WordPressi meediumiteeki üles laadinud, või pilt, mida majutatakse mõnel muul platvormil (nt Flickr või Imgur).
  2. Kopeerige pildi manustamiskood. Tavaliselt saab seda teha, klõpsates pildiplatvormil nuppu “Jaga” või valides WordPressi meediumiteegis suvandi “manusta”.
  3. Avage WordPressi postitus või leht, kuhu soovite pildi manustada.
  4. Pildi postitusele või lehele lisamiseks klõpsake nuppu “Lisa meedia”.
  5. Aknas “Insert Media” klõpsake vahekaarti “Insert from URL”.
  6. Kleepige manustamiskood väljale “Sisesta URL-ist” ja klõpsake “Sisesta postitusse”.
  7. Pilt manustatakse nüüd teie postitusse või lehele. Vajadusel saate pildi suuruse ja joonduse kohandamiseks kasutada aknas “Insert Media” olevaid valikuid.

See on kõik! Olete nüüd edukalt manustanud pildi oma WordPressi postitusse või lehele.

Interaktiivse meedia lisamine õpikeskkonda

Interaktiivse meedia WordPressi manustamiseks võite kasutada WordPressi plokiredaktoris olevat plokki “Manusta”. Tehke järgmist.

  1. Otsige üles interaktiivne meedium, mida soovite manustada. See võib olla mäng, viktoriin või muu interaktiivne sisu, mida hostitakse platvormil, nagu Playbuzz või Kahoot.
  2. Kopeerige interaktiivse meedia manustamiskood. Tavaliselt saab seda teha, klõpsates platvormil, kus meediumit majutatakse, nuppu “Jaga” või valides platvormi kasutajaliideses valiku “manusta”.
  3. Avage WordPressi postitus või leht, kuhu soovite interaktiivse meedia manustada.
  4. Oma postitusele või lehele uue ploki lisamiseks klõpsake ikooni “+”.
  5. Jaotises “Levinud plokid” klõpsake plokki “Manusta”.
  6. Kleepige manustamiskood väljale “Manusta” ja klõpsake nuppu “Manusta”.
  7. Interaktiivne meedia manustatakse nüüd teie postitusse või lehele. Vajadusel saate meediumi välimuse ja käitumise kohandamiseks kasutada ploki “Manusta” valikuid.

See on kõik! Olete nüüd edukalt manustanud interaktiivse meedia oma WordPressi postitusse või lehele.

Ülesanne

  • Lisa enda õpikeskkonda vähemalt üks video, helisalvestis, tekstidokument ja pilt koos korrektse viitamisega.

Anna materjalile tagasiside siin: Materjalile tagasiside andmine

Litsents

Infoühiskond Copyright © by Birgy Lorenz, Maia Lust, Reelika Väli, Riin Saadjärv, Tauno Palts, Maris Valdmets, ja Mart Laanpere. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut