11 Kasutajakonto loomine ja materjalidele ligipääsu haldamine Google´i ökosüsteemis

Peatükk annab ülevaate

  • Google´i veebitööriistadest,
  • sellest, kuidas luua Google´is kasutajakonto,
  • sellest, kuidas vahetada Google´is salasõna,
  • sellest, kuidas kinnitada kaheastmelist autentimist.

Käesoleva digiõpiku järgmistes peatükkides käsitleme Google veebitööriistade kasutamist kooli aastaraamatu koostamise näitel. Esmalt pead veenduma, et sul on olemas Google kasutajakonto. Kui sul seda ei ole, siis kasuta Google’i juhiseid konto loomiseks. Paljudes Eesti koolides on Google’i konto kasutusel kooli e-postiteenuse ja pilvekaustale ligipääsuks. Google’i kontot saab kasutada ka teistesse veebiteenustesse sisselogimiseks, näiteks saad endale teha mugavasti kasutajakonto Canva veebiteenusesse oma Google’i konto abil. Tänu sellele on sul hiljem vaja vähem salasõnu meeles pidada.

Ülesanne

Canva.com on lihtne veebitööriist interaktiivse veebisisu loomiseks. Loo endale Canva kasutajakonto oma Google’i konto abil, klõpsates “Sign up” nupul Canva avalehe paremas ülanurgas. Kui konto on aktiveeritud, siis logi Canva keskkonda sisse, kasutades oma Google’i kontot võtmena.

Kui hakkad Google’i kontot kasutama “üldvõtmena” teistesse veebikeskkondadesse sisselogimisel, siis muutub veelgi olulisemaks oma konto kaitsmine turvalise salasõnaga ja selle salasõna sage vahetamine. Soovitavalt tuleks Google’i salasõna vahetada iga paari kuu tagant. Siin on juhis Google’i salasõna vahetamiseks ehk lähtestamiseks. Eriti turvaliseks muutub sinu Google’i konto siis kui lülitad sisse kaheastmelise kinnitamise, mille puhul Google küsib sinult lisaks salasõnale veel ka topeltkinnitust nutitelefoni kaudu. Siin on Riigi Infoüsteemi Ameti juhend, kuidas Google kaheastmelist kinnitamist sisse lülitada.

Ülesanne

Logi sisse oma Google’i kontole, vaheta oma salasõna turvalisema vastu. Turvaliseks loetaks sellist salasõna, milles sisalduvad nii suur- kui väiketähed, numbrid ja kirjavahemärgid. Hea võte on vältida järjestikuseid numbreid ja sõnu, mis leiduvad sõnastikes, näiteks võib sõnu “vigaselt” kirjutada: mitte “Tallinn#123” vaid “Dalinn#13132424”

Google Drive võimaldab jagada või piirata ligipääsu sinu veebikausta salvestatud dokumentidele. Siin on juhis, kuidas seda teha:

 

Ülesanne

Kui oled oma Google’i kontole sisse loginud, siis loo oma võrgukettale Google Drive (drive.google.com) üks uus kaust nimega “Aastaraamat” ja selle sisse alamkaust nimega “Näiteid koolide aastaraamatutest”. Selle kausta sisse lisa uus tekstidokument nimega “Veebipõhised näited”, millesse saad lisada leitud veebipõhiste kooli aastaraamatute veebiaadressid kaaslastega jagamiseks. Seejärel laadi samasse kausta üles ka PDF failide kujul leitud kooli aastaraamatud. Jaga kausta “Aastaraamat” ligipääsu oma klassikaaslasele ja palu neil kommenteerida, millised leitud aastaraamatutest on kõige paremad eeskujud ja miks. Kommenteeri ise ka klassikaaslaste leitud aastaraamatuid ja nende hinnanguid.

Kui soovite oma kooli aastaraamatus kasutada kellegi teise poolt tehtud joonistusi, fotosid või videoid, peate enne veenduma, kas teil on selleks luba. Allpool olevas videos selgitab RAM kooli õpetaja Mikk Oad, mida tähendab autoriõigus ja kuidas õpilased seda peaks järgima.

Järgmises videos selgitab Mikk Oad, kuidas leida internetist Creative Commons litsentsiga varustatud pilte ja muid materjale, mida on igaühel õigus kasutada ilma autorilt luba küsimata.

Ülesanne

Leia Miku juhiseid järgides internetist oma aastaraamatu projekti jaoks kolm Creative Commons litsentiga pilti oma koolimajast ja/või sügisvärvides puudest, mida on sul õigus oma kooli aastaraamatus kasutada. Laadi need pildid alla oma arvuti kõvakettale ja seejärel salvesta need jagatud Google Drive kausta “Aastaraamat”.

COVID-pandeemia sundis paljusid inimesi õppima teistega koostööd tegema interneti vahendusel. Selleks on aga sageli vaja selgeid kokkuleppeid virtuaalkoosolekute aja ja “koha” osas (füüsilise kohtumispaiga asemel võite ju kohtuda ka näiteks videokoosolekul). Vaata Miku järgmisest videost, kuidas luua videokoosolekut Google Meet ja Google Calendar teenuste abil.

Ülesanne paaristööks

Looge koos klassikaaslasega Miku videojuhendi abil videokoosolek Google Meet’is ja kalendrisündmus Google Calendar’is. Saatke see kalendrikutse kahele klassikaaslasele.

Anna materjalile tagasiside siin: Materjalile tagasiside andmine

Litsents

Infoühiskond Copyright © by Birgy Lorenz, Maia Lust, Reelika Väli, Riin Saadjärv, Tauno Palts, Maris Valdmets, ja Mart Laanpere. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut