22 Virtuaal- ja liitreaalsus
Peatükk annab ülevaate
- Mis on virtuaalreaalsus?
- Mis on liitreaalsus?
- Kuidas virtuaal- ja liitreaalsust luuakse?
- Kus virtuaal- ja liitreaalsust kasutatakse?
Reaalne versus ebareaalne
Kõik, mida sa enese ümber tajud, tunned ja läbi elad on reaalsus. Tehnikamaailmas mängitakse aga terminiga „reaalsus“ liites sellele mitmeid täiendeid. Näiteks virtuaalreaalsus, liitreaalsus, rikastatud reaalsus, matkitud reaalsus, aga ka tehistõelisus, libatõelisus. Tehnoloogia toob virtuaalsed objektid, mida päris maailmas olemas ei ole, meie igapäevaellu ning muudab hetkega ebatõelise tõeliseks. Või kas ikka muudab? Mida eelpool loetletud terminid tähendavad ja kust jookseb piir reaalse ja ebareaalse vahel, sellele saame selgust järgnevates videotes.
Esimene video tutvustas lühidalt virtuaalreaalsust. Järgmisena süveneme liitreaalsuse mõistesse.
Nagu nägid, siis nii virtuaal- kui liitreaalsus on seotud tehnoloogia ja meie meeltega. Neid mõlemaid ühendab virtuaalsete objektide olemasolu, kuid neil on ka olulisi erinevusi. Alljärgnev test aitab sul oma teadmisi kontrollida.
Enesekontrollitest
Mõisted
Virtuaalreaalsus ja liitreaalsus
Virtuaalreaalsus (inglise keeles virtual reality) ehk lühendatult VR on interaktiivne tegelikkuse jäljendus, mis on loodud tehniliste vahenditega ja edastatakse inimesele meelte kaudu.
Tähistamiseks kasutatakse ka mõisteid tehistõelisus, tehistegelikkus, libatõelisus.
Liitreaalsus (inglise keeles augmented reality) ehk lühendatult AR on tegeliku ja virtuaalse keskkonna kombinatsioon, milles füüsilise maailma andmete esitusse on lisatud virtuaalmaailma andmed.
Kasutatakse ka mõistet rikastatud reaalsus.
Virtuaal- ja liitreaalsuse loomine
Virtuaalreaalsusest osa saamiseks on vaja kasutada spetsiaalseid virtuaalreaalsuse seadmeid, nt VR-prille või peaseadmeid, mis võimaldavad tajuda enese ümber kolmemõõtmelist arvuti poolt genereeritud maailma. Parema kogemuse saamiseks kasutatakse mõnikord lisaks pulte, andmekindaid, spetsiaalseid mütse vms tehnilisi seadmeid. Seadmete abil jälgitakse ühtlasi ka kasutaja liigutusi ja liikumist ruumis.
Virtuaalreaalsus peab võimaldama inimesel ja tehismaailmal üksteist vastastikku mõjutada. Kogemus peab ideaalis olema nii realistlik, et kaob piiritunnetus kust pärismaailm lõppeb ja tehismaailm algab. VR-seadmete kvaliteet ja tehisliku ruumi detailsus on see, mis mõjutavad inimese kohalolekutunnet virtuaalruumis ning seda tähistatakse mõistega immersioon (inglise keeles immersion). (How Stuff Works, Tehnikarott)
Liitreaalsuse puhul on vaja viia kokku reaalne keskkond ja virtuaalsed objektid, mida saab hõlpsasti teha nutiseadme ja liitreaalsus rakenduse abil. Esmalt püütakse arvutinägemise abil saada aru ümbritsevast keskkonnast ning siis renderdatakse sinna valitud objekt. Renderdamine on 3D-graafika protsess, mille käigus teisendatakse arvutis loodud 3D-mudelid koos efektidega (nt varjustus) ekraanil näidatavaks 2D-kujutisteks. Sageli saab kasutaja virtuaalset objekti ka omalt poolt mõjutada, näiteks muuta selle suurust või asukohta ruumis. (Blippar, Construct Digital, Vikipeedia)
Amet: Unity arendaja (Unity Developer)
Unity 3D mänguarendusmootorit valdavad isikud on väga hinnatud spetsialistid. Nad tunnevad hästi 3D-graafika eripärasid ning erinevaid programmeerimiskeeli. Unity arendajate igapäevasteks tööülesandeks luua interaktiivseid lahendusi ja vastutada VR-mängude väljatöötamise eest.
Amet: VR-mängude insener (VR Game Engineer)
VR-mängude loomine tähendab hoolikat kavandamist ja erinevate visuaaltehnikate kasutamist. Just sellega tegelevadki VR-mängude insenerid, kes nii kavandavad kui projekteerivad uusi mänge ja VR-loomingut. Nad on osalevad igas arendusetapis ning lisaks on nende ülesandeks loodud mänguprototüübid enne turule lubamist üle vaadata. VR-mängude inseneril peavad olema teadmised matemaatika, programmeerimise ja mõne mängumootori (nt Unity) kohta.
Virtuaal- ja liitreaalsuse kasutamine
Järgnevates videotes uurime, kuidas virtuaal- ja liitreaalsust kasutada saab. Videod on interaktiivsed, nii saad kohe kontrollida, kas olid tähelepanelik!
Amet: VR-heliefektide spetsialist (VR Sound Effect Specialist)
VR-heliefektide spetsialist on ekspert, kes loob oma töös VR rakenduste ja mängude tarbeks originaalhelisid ning ühendab need virtuaalreaalsuse rakenduse sisuga. Virtuaalreaalsuse kogemus ei oleks täiuslik ilma sobivate helideta, seetõttu on selline professionaal oluline meeskonnaliige. VR-heliefektide spetsialistil on teadmised ja oskused helitöötluse ja mängumootorite valdkonnas. Tähtsaimaks omaduseks on hästi arenenud kuulmismeel ja loomingulisus.
Ülesanded
Ülesanne 1 – Tutvumine virtuaalreaalsusega
Tee tutvust virtuaalreaalsuse võimalustega. Kui koolis on seadmed olemas, saate neid klassiga katsetada. Samuti võib sõprade või klassikaaslastega külasta mõnd muuseumit või asutust, kus virtuaalreaalsuse seadmeid kasutada saab. Alternatiivina võib muidugi vaadata virtuaalreaalsuse videoid, mis küll ei anna päris ehedat elamust, kuid siiski mõningase ettekujutuse.
Võimalusi virtuaalreaalsusega tutvumiseks:
- Eesti Loodusmuuseumis Tallinnas saab vaadata erinevaid virtuaalreaalsuse filmiseansse, nt “Müstiline ürgmeri”, “Uue elu algus” jt. Lisaks on püsiekspositsioonis ka liitreaalsuselementide, mida saab nutitelefoniga ellu äratada.
- Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis Tartus on võimalik virtuaalreaalsust appi võttes mägede kohal lennelda ja mäest alla rulatada.
- Kalevipoja muuseum Jõgevamaal, vaata videot kuidas Kalevipoeg virtuaalreaalsuse abil põrguradadel seikleb ja vanapaganaga võitleb.
- Karjäärikeskuses Tallinnas saab tutvuda 360-kraadi filmitud VR-elamusega, kus vaataja saab teha ringkäigu masina- ja metallitööstuse ettevõttes ning detailse ülevaate valdkonna tööprotsessidest ja vajalikest oskustest.
- Maanteemuuseumis Põlvamaal näeb vaataja VR-elamusena liiklusõnnetuses kannatada saanud inimese teekonda õnnetuskohalt haiglasse.
- Proto Avastustehases Tallinnas on õige mitmeid VR-elamuse võimalusi, nt vabalennumasin, allmaareiside sõiduk, meresügavuste uurimislaev jt.
- Päästeameti VR-õppemängud õnnetuste ärahoidmiseks, vaata videot.
- Tallinna Teletorn, vaata videot VR-elamusest “Lend ümber teletorni”.
NIPP! Youtube’is on rohkelt 360-kraadiseid videoid, mida saab nutitelefoniga vaadata. Tee otsing “360 videos” ja leiad rohkelt selliseid, mis nutitelefoni kasutades n-ö ringi vaadata lubavad. Üks tore blogija soovitab näiteks selliseid videoid.
NIPP! Soodsaim VR-seade on ilmselt Google Cardboard, mis maksab paarikümne euro ringis. See on volditav pappkarp, millesse saab panna oma nutitelefoni. Kui Sul on võimalik Cardboardi kasutada, siis tea, et ülal mainitud sfäärilistel Youtube’i videotel on nutiseadmes näha tilluke Cardboardi ikoon, mis muudab video Cardboardiga vaadeldavaks. Proovi järele!
Arutlege kaaslastega väikeses grupis kogetut. Milliseid eeliseid reaalse kogemuse kõrval virtuaalreaalsuse kasutamine andis? Kas tundsite ka millestki puudust? Millise igapäevase tegevuse koolis võiks teie arvates huvitavamaks muuta virtuaalreaalsuse seadmete abil?
Ülesanne 2 – Fantaasialugu
Google’il on suur hulk toredaid liitreaalsusmudeleid, mis ilmuvad kindlate märksõnadega Google’i otsingutulemuste sees. Need on äratuntavad pildi nurgas asuva nupukese järgi, mis suunab kujutist 3D-s vaatama. Mudelite hulgas on erinevaid loomi ja linde: nt tiiger, panda, pingviin jne. Soovi korral saad mudelite loeteluga tutvuda siin. Mudelid töötavad uuemate Android või Apple’i telefonidega, millel on olemas AR-tugi. Sestap võib juhtuda, et Sinu telefoniga see ei töötagi. Sellest pole aga lugu, sest klassis leidub kindlasti paar sellist telefoni, kus 3D mudelid toimivad.
Moodustage väiksed grupid või paarid nii, et igas grupis oleks vähemalt üks AR-toega nutitelefon. Teie ülesandeks on valida üks meelepärane 3D-mudel ja valmistada seda kasutades omal valikul lõbus pildiseeria või videoklipp. Proovi näiteks luua libauudis sellest, kuidas mõni elukas tavapäratus kohas välja on ilmunud.
Ülesanne 3 – Liitreaalsusmäng Google Lensiga
Mängu mängimiseks on vaja nutitelefoni ja Google Lens rakendust. Mängu võib vabalt mängida kahekesi, eriti kui igaühel pole nutitelefoni, kus Google Lens toimiks. Katseta rakenduse toimimine kindlasti alguses järgi.
Seejärel on vaja ristsõna (vt allpool), mille saad mängu käigus ära täita ning Google Lensiga lahendatavaid mõistatusi (vt allpool). Kui on soovi saab nii ristsõna kui mõistatuste lehed välja printida (vt lisamaterjale peatüki lõpus).
Mõistatused on peidetud järgnevatele slaididele. Lahenduste leidmiseks kasuta Google Lensi rakenduse erinevaid funktsioone, nt tõlkimist, pildiotsingut jm. Vajadusel võid lisaks guugeldada. Iga lahendus annab ühe sõna ristsõnasse. Edu nuputamiseks!
Lisamaterjalid
- Liitreaalsuse ajalugu ja selle tähtsamad verstapostid. Ajajoon Sutori keskkonnas ja interaktiivne video ning Kahooti test.
- Liitreaalsuse kasutamine, test Quizzize keskkonnas.
- Mis on virtuaalreaalsus? Ajalugu? Tänapäev? – Kõik, mida võiksid teada virtuaalreaalsusest – osa 1/3, Youtube’i video.
- Parimad VR kogemused? Puudused? – Kõik, mida võiksid teada virtuaalreaalsusest – osa 2/3, Youtube’i video.
- Printitavad lehed ülesandele 3, e-Koolikott.