5 Soovitusi koostöise projektipõhise õppe kavandamisel

Definitsioon: koostöine projektipõhine õpe

Koostöine projektipõhine õpe on õppemeetod, kus õpilased töötavad meeskonnas selleks, et saavutada ühiseid eesmärke projekti raames. Selle metoodika puhul pannakse rõhku koostööle, suhtlemisele, probleemilahendusele ja praktilisele tegevusele. Õpilased jagavad vastutust, jagavad ideid, analüüsivad probleeme ning töötavad välja lahendusi ja lõpptulemusi. Koostöine projektipõhine õpe soodustab aktiivset osalemist, iseseisvat õppimist, kriitilist mõtlemist ja suhtlemisoskuste arendamist. Lisaks aitab see kaasa meeskonnatöö ja koostööoskuste, loovuse, probleemilahendamise võime ning projektijuhtimisoskuste arengule.

Mõningaid metoodilisi soovitusi koostöise projektipõhise õppe korraldamiseks, mis on selgunud digiloovtöö piloteerinud õpetajate intervjuudest:

  1. Määrake selged eesmärgid: Alustage, seades koostöös õpilastega projekti ja õppe eesmärgid, mida soovite saavutada. See võib hõlmata teadmiste omandamist, oskuste arendamist, loomingulist väljendust või probleemide lahendamist. Eesmärgid peaksid olema selged, mõõdetavad ja saavutatavad.
  2. Moodustage meeskonnad: Moodustage õpilastest meeskonnad, kus igal meeskonnal on erinevad rollid ja vastutusvaldkonnad. Julgustage meeskonnaliikmete koostööd, suhtlemist ja üksteise toetamist. Selleks võib kasutada näiteks Taigas näidisprojekti “Nutikonspekt”. Selle käigus õpilased vaatavad kuidas kujuneb nende koostöö protsess ja samas õpivad enda digiloovtöö protsessi dokumenteerimist Taiga keskkonnas.
  3. Valige koostöös õpilastega digiloovtöö teema ja ülesanded: Valige teema, mis on seotud infoühiskonna tehnoloogiate õpiku valdkondadega. Looge ülesanded, mis julgustavad õpilasi koostööle ja loovale mõtlemisele. Püüdke luua ülesandeid, mis soodustavad meeskonnatööd, infootsingut, analüüsi, loomingulist väljendust ja probleemide lahendamist.
  4. Kasutage digitaalseid tööriistu: Digiloovtöö raames on digitaalsed tööriistad olulised. Kasutage digitaalset keskkonda, näiteks Google Docs, Microsoft Teams, Taiga, et meeskonnad saaksid suhelda, teavet jagada, ülesandeid hallata ja koos töötada. Peamiseks keskkonnaks digiloovtöö jooksul on Taiga, mis kujutab endast tarkvara arendusprojektide halduskeskkonda. On oluline, et iga ülesanne või tegevus, mis digiloovtöö ajal teostatakse, olgu see infootsing või koodi kirjutamine, oleks Taigas kajastatud. Suunake õpilastel endil ülesandeid luua ja täitmiseks suunama. Pöörake tähelepanu ka sellele, et projekti lõppedes peaks kõigil ülesannetel Taigas olema staatus “tehtud”.
  5. Planeerige ajakava ja jälgige edenemist: Koostage projekti ajakava, kus on määratud erinevad etapid, tähtajad ja tegevused. Jälgige regulaarselt meeskondade edenemist ja pakkuge vajadusel juhendamist või tagasisidet.
  6. Edendage refleksiooni ja enesehindamist: Julgustage õpilasi regulaarselt reflekteerima oma projekti edenemise, õppimise ja koostöö üle. Samuti võiks julgustada meeskondi hindama oma tööd ja panust individuaalselt ning meeskonnana.
  7. Lõpparuannete ja esitluste koostamine: Lõpetuseks paluge õpilastel koostada lõpparuanne või esitlus, kus nad jagavad oma projekti tulemusi, õppetunde ja kogemusi. See võib hõlmata ka näiteks digitaalset portfooliot, kus õpilased saavad esitleda oma loovtöö tulemusi.

Oluline on luua toetav ja innustav õpikeskkond, kus õpilased saavad koostööd teha.

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut