76 Tulemuse hindamine

Peatükk annab ülevaate

  • kuidas oma tehtud tööd hinnata,
  • kuidas esitada projektist ülevaade.

Hindamise aluseks on:

  • valitud persoona vajaduste ja ootuste täitmine
  • valminud lõpplahendus
  • lõpplahenduse katsetamise tulemused
  • kasutajate tagasiside

Loodud õppematerjal sisaldab endas erinevaid elemente ja õppematerjali loomisel tuleb arvesse võtta ka kasutajate tagasisidet. Seetõttu on oluline kogu projekti käigus küsida arvamust õppematerjali kohta nii õpetajalt, kelle aines õppematerjali kasutatakse kui ka õpilastelt, kes õppematerjali abil uusi teadmisi omandavad. Hinnangu saamiseks võib kasutada nii kvalitatiivset meetodit (lühiintervjuud kasutajatega, tunnivaatlus) kui ka kvantitatiivset meetodit (ankeetküsitlus kasutajate seas). Oluline on küsida tagasisidet juba projekti valmimise ajal, et sellele vastavalt vajalikke muudatusi/parendusi ellu viia.

Tagasiside võiks anda hinnangud järgmiste aspektide kohta:

  • Õppematerjali kasutatavus.  Kas õppematerjali puhul on kerge aru saada, millise eesmärgi saavutamiseks on materjal loodud? Kas õppematerjali erinevate osade vahel on lihtne navigeerida? Saab seda intuitiivselt õigesti teha? Kas kasutajatel on võimalik hõlpsasti leida konkreetseid materjale või ülesandeid? Kas interaktiivsed elemendid ja lingid töötavad sujuvalt ja vastavad kasutaja ootustele? Kõik elemendid töötavad?
  • Kasutatud rakenduste sobivus/ tehniline teostus. Kas kasutatud rakendused sobivad õppematerjali ja õpitegevuste jaoks? Kas õppematerjalis olevad elemendid (erinevad õpitegevused) on hästi programmeeritud ja optimeeritud? Kas õppematerjali saab sujuvalt avada erinevates seadmetes ja brauserites? Kas kasutajate privaatsus ja andmete kaitse on tagatud?
  • Disain. Kuidas hindavad kasutajad õppematerjali välimust? Kas materjalis on järgitud ühtset kujundusstiili, värvid, fondid, pildid sobivad kokku? Kas disain on atraktiivne ja kaasaegne?
  • Sisu. Kas õppematerjalis olevad tekstid on grammatiliselt korrektsed ja huvitavalt ning eakohaselt koostatud? Kas ülesannete kirjeldused on kasutajatele arusaadavad? Kas õppematerjalis olevad ülesanded, tekstid, pildid ja videod toetavad õpitulemuse saavutamist ja lisavad materjalile väärtust? Kas õppematerjali sisu võimaldab õpitulemuse saavutamist?
  • Interaktiivsed elemendid. Kas õppematerjalis on kasutatud piisavalt interaktiivseid elemente, mis kasutajatele sobivad? Kas need annavad lisandväärtust ja pakuvad õpilastele võimalust tunnis aktiivselt osaleda?

Samadest kriteeriumitest lähtudes peaks materjali valmimisprotsessi käigus hindama ka meeskonnaliikmed.

Valmis projekti tuleb tutvustada ka loovtöö kaitsmisel. Valmistage ette esitlus (slaidiprogramm, lühivideo, liftikõne), milles annate üle projekti tegevustest, väljakutsetest ja nende lahendamisest, võimalikest arenduskohtadest ning kasutajatelt saadud tagasisidest ja tutvustate valminud õppematerjali.

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut