52 Praktilised tegevused

Peatükk annab ülevaate

  • erinevatest praktilistest tegevustest, mis on seotud kooli interaktiivse aastaraamatu loomisega,
  • õpilastööde digiteerimisest,
  • valiku erinevatest aastaraamatu loomiseks mõeldud veebiplatvormidest.

Erinevad praktilised tegevused

Kooli veebiaastaraamatu loomine hõlmab erinevaid praktilisi tegevusi, näiteks:

  • Erinevatest koolielu sündmustest ja hetkedest (digi)fotode kogumine. Planeeri aeg, millal õpilased ja õpetajad saavad koguneda, et teha pilte erinevatest koolielu hetkedest. Taga, et kõik klassid ja tegevused on esindatud. Võite kaasata professionaalse fotograafi või paluda õpetajatel ning õpilastel ise fotosid teha.
  • Õpilastööde digiteerimine. Kogu kokku valik erinevaid õpilastöid (kunstitööd, käsitöö- ja tehnoloogiatunnis valminud tööd, esseed, kõned, luuletused, plakatid jne), digiteeri need. Veendu, et kõik fotod oleks jäädvustatud korrektselt ning vastavalt veebilehel esitatud fotokvaliteedi nõuetele; jälgi samas, et töö ehk faili nimes oleks nimetatud töö autor ja töö pealkiri korrektselt. Digiteeritud failid tuleks sorteerida vastavalt klassidele, tegevustele või sündmustele. See muudab hilisema töötlemise ja kataloogimise lihtsamaks.
  • Vali aastaraamatu jaoks sobiv veebipõhine platvorm. Vali veebipõhine platvorm, mis sobib kooli veebiaastaraamatu loomiseks. Sellised platvormid võivad pakkuda erinevaid kujundusvõimalusi ja mallivalikuid, mis aitavad teil oma raamatut kujundada.
  • Kujunda leheküljed ja lisa põnevat sisu. Kujunda raamatu leheküljed vastavalt valitud platvormi võimalustele. Lisa fotod, tekstimaterjalid, sündmuste kirjeldused ja muu sisu, mis annab ülevaate kooliaastast. Soovitav on lisada ka õpilaste ja õpetajate tsitaate või mälestusi, sest see muudab aastaraamatu lehitsemise huvitavaks ja vaimukaks.
  • Vorminda ja kohanda disaini. Muuda raamatu kujundust vastavalt kooli brändile või teemadele, kasutades kooli värve, logo ja muud asjakohast graafikat. Taga, et tekstid ja pildid oleksid selgelt loetavad ning ühtse välimusega.
  • Lisa interaktiivseid elemente. Veebiaastaraamatusse võib lisada ka interaktiivseid elemente, nagu videod, heliklipid või hüperlingid, mis viivad täiendavatele ressurssidele või sündmuste üksikasjadele.
  • Teksti korrektuur ja toimetamine. Enne raamatu avaldamist veendu, et kõik vead, sh õigekirjavead saaksid parandatud. Palu näiteks õpetajatel ja õpilastel raamat enne selle avaldamist läbi vaadata ning anda tagasisidet.
  • Avalda ja jaga. Kui raamat on lõplikult valmis, avalda see valitud veebipõhises platvormis. Jaga veebiaadressi või linki tervele kooli kogukonnale – õpilastele, kooli töötajatele, lapsevanematele, vilistlastele, sõpradele ja kõigile, kes võiksid sellega kursis olla.

Õpilastööde digiteerimine

Digiteerimine kooli interaktiivse aastaraamatu jaoks on suurepärane viis säilitada ja esitleda õpilaste töid. Digiteerimiseks on erinevaid võimalusi:

  • Dokumentide skaneerimine. Kui teil on füüsilised õpilastööd, nagu joonistused, maalid või käsitööprojektid, võite need skännida. Skänner või multifunktsionaalne printer tagab kvaliteetsed digitaalsed koopiad õpilastöödest. Skännimisel kasutage sobivat resolutsiooni, et tagada piltide hea kvaliteet.
  • Fotode pildistamine. Kui tegemist on fotode või 3D-töödega, võite neid pildistada. Kasutage hea kvaliteediga kaamerat või nutitelefoni ning jälgige seejuures, et valgustus oleks piisav, et saada selged ja teravad fotod. Võite kasutada ka statiivi või alust, et vältida pildistamisel käte värisemist.
  • Tekstifailide digiteerimine. Kui õpilastööd hõlmavad teksti või käsikirjeid, võite need samuti ümber kujundada digitaalseks formaadiks. Näiteks võite tekstilised tööd ümber kirjutada digitaalsesse dokumendivormingusse (nt Wordi dokumendina) või kasutada digitaalset kujundustarkvara, et luua visuaalselt atraktiivseid esitlusi käsitööprojektide kohta.
  • Veebipõhiste tööde linkide talletamine. Kui õpilased on loonud veebipõhiseid projekte, nagu veebisaidid, blogid või videod, võite nende tööde jaoks luua hüperlingid aastaraamatusse. Veenduge, et link oleks aktiivne ja viiks otse õpilaste loodud sisule.

Vaata õppevideot sellest, kuidas pildistada õpilastöid nii, et need oleksid hästi teravustatud. Õppevideo autor on fotograaf ja õpetaja Reti Kokk.

 

Millist veebiplatvormi valida?

Kooli interaktiivse aastaraamatu tegemiseks on mitmeid veebiplatvorme, näiteks:

  • Canva. Canva on mitmekülgne disainitööriist, mis pakub erinevaid kujundusvõimalusi, sealhulgas aastaraamatute loomist. Canva pakub mitmeid kohandatavaid kujundusi, kujutisi, tekste ja muid elemente, mida saate kasutada oma aastaraamatus.
  • Adobe Spark. Adobe Spark on samuti võimas tööriist, mis võimaldab luua interaktiivseid aastaraamatuid. See platvorm pakub mitmeid kohandatavaid kujundusmalle, tekstielemente, piltide lisamist ja videote integreerimist.
  • Joomag. Joomag on veebipõhine platvorm, mis võimaldab teil luua professionaalseid interaktiivseid ajakirju ja aastaraamatuid. Sellel platvormil on võimalik lisada multimeediaelemente, nagu videod, helid ja animatsioonid, et muuta aastaraamat interaktiivsemaks.
  • Flipsnack. Flipsnack on digitaalse sisu loomise platvorm, mis võimaldab teil luua interaktiivseid aastaraamatuid, mida saab veebis lehitsejana sirvida. Platvorm pakub valmis kujundusmallid, mida saab kohandada vastavalt oma kooli vajadustele.
  • Marq. Marq, endise nimega Lucidpress, on online-kujundustarkvara, mis sobib hästi aastaraamatute loomiseks. Sellel platvormil on mitmeid kujundusfunktsioone ja šabloone, mis võimaldavad teil luua interaktiivseid ja atraktiivseid aastaraamatuid.

Microsoftil on mitu veebiplatvormi, mis sobivad kooli interaktiivse aastaraamatu tegemiseks, näiteks:

  • Microsoft OneNote. OneNote on võimas veebipõhine märkmik, mis võimaldab luua teksti, pilte, jooniseid, videoid ja palju muud. Saate luua erinevaid lehti, jaotisi ja isegi märkmikke, et korraldada aastaraamatu sisu. Saate lisada interaktiivseid elemente, nagu videod ja helifailid ning jagada aastaraamatut teiste kasutajatega.
  • Microsoft Sway. Sway on veebipõhine esitlusvahend, mis võimaldab luua kauneid ja interaktiivseid veebi- ja mobiilsetes seadmetes töötavaid aastaraamatuid. Saate lisada pilte, tekste, videoid, interaktiivseid kaarte ja palju muud. Sway kasutab dünaamilist paigutust, et muuta sisu kuvamine hõlpsaks ja atraktiivseks.
  • Microsoft SharePoint. SharePoint on platvorm, mis võimaldab luua kohandatud veebisaidid ja jagada dokumente, pilte ning muud sisu. Saate luua interaktiivse aastaraamatu lehe, kus saate lisada pilte, videoid, teksti ja muid meediumifaile. SharePointi abil saate ka lihtsalt jagada aastaraamatut õpilaste, õpetajate ja vanematega.
  • Microsoft PowerPoint Online. PowerPoint Online on veebipõhine esitlusvahend, mis pakub võimalust luua professionaalseid esitlusi. Kuigi PowerPoint on tuntud rohkem esitluste loomiseks, võib seda kasutada ka aastaraamatu koostamiseks. Saate lisada pilte, teksti, videoid ja muid meediumifaile ning kujundada aastaraamatule atraktiivseid slaidiesitlusi.

Ka Google pakub mitmeid veebiplatvorme, mis sobivad kooli interaktiivse aastaraamatu tegemiseks, näiteks:

  • Google Slides. Google Slides on esitluste loomise platvorm, mis võimaldab teha ka interaktiivseid aastaraamatuid. Saate luua erinevaid slaide, lisada tekste, pilte, videoid, linke ja muud sisu. Samuti võite kasutada kohandatud kujundusi ja lisada üleminekuefekte. Slaidide jagamine ja koostöö on lihtne, võimaldades mitmel inimesel samal ajal töötada. Aastaraamatuna saate eksportida Slidesi PDF-failina või jagada veebilinkina.
  • Google Sites. Google Sites on veebiarenduse platvorm, mis võimaldab luua lihtsasti kasutatavaid ja kohandatavaid veebilehti. Saate kujundada aastaraamatu jaoks spetsiaalse saidi, lisades sinna tekste, pilte, videoid, galeriisid, linke jne. Google Sites võimaldab kohandada kujundust ja paigutust, lisada menüüsid ning siduda seda teiste Google’i teenustega. Kõikidel kasutajatel on võimalik seda vaadata ja koostööd teha.
  • Google Docs. Google Docs on dokumentide loomise platvorm, mis võimaldab teil luua aastaraamatut tekstide, piltide, tabelite ja muu sisuga. Saate kohandada dokumenti erinevate kirjatüüpide, suuruste ja värviskeemidega. Dokumentidele saate lisada ka hüperlinke ja ristviiteid teiste dokumentide või veebilehtedega. Koostööd saab teha reaalajas ja kõik muudatused salvestatakse automaatselt.

Need on vaid mõned näited veebiplatvormidest, mis sobivad interaktiivsete aastaraamatute tegemiseks koolides. Enne konkreetse platvormi valimist soovitan uurida iga platvormi funktsioone, kasutusmugavust, hinnastruktuuri ja saadaolevaid malle, et leida just oma koolile sobivaim variant.

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut