49 Nõuete analüüs: PERSOONA

Peatükk annab ülevaate

  • mida tähendab sõna “persoona ja kuidas seda luua.

“Persoona” ei ole keegi kindel inimene, vaid on pigem mõiste, mis viitab inimese isiksusele või identiteedile. See võib hõlmata individuaalsete omaduste, tunnuste, uskumuste ja käitumise kombinatsiooni, mis teevad inimesest unikaalse indiviidi.

“Persoona” mõistet kasutatakse sageli psühholoogias, sotsioloogias, aga ka IT valdkonnas, et kirjeldada inimese individuaalseid omadusi ja käitumist. See aitab meil mõista ja analüüsida inimeste erinevaid motiive, vajadusi ja käitumismustreid erinevates kontekstides.

Kokkuvõtlikult öeldes, “persoona” on üldine mõiste, mis viitab inimese isiksusele, identiteedile ja unikaalsetele omadustele.

IT-juhtumikirjelduses (ingl k case study) võib “persoona” viidata konkreetsele kasutajaprofiilile või isikule, kes kasutab IT-süsteemi, tarkvara või teenust. See aitab süsteemi kavandamisel, arendamisel ja testimisel arvestada kasutajate vajadustega ning luua paremat kasutajakogemust.

IT-juhtumikirjelduses võib “persoona” tähendada järgmist:

  • Kasutajaprofiil: “Persoona” võib olla sünteesitud kasutajate rühma esindaja, kellel on sarnased omadused, vajadused ja eesmärgid seoses IT-süsteemiga. Näiteks võib see olla konkreetne kasutajatüüp, näiteks “õpetaja”, “õpilane” või “administraator”, kes kasutavad haridusplatvormi. Selline kasutajaprofiil võib hõlmata vanuse, oskuste taseme, eelistuste ja muude aspektide kirjeldust, mis mõjutavad nende suhtlemist IT-süsteemiga.
  • Kasutajakogemuse disain: “Persoona” võib olla ka fiktiivne isik, keda kasutatakse kasutajakogemuse disainis ja arendamises. Selleks luuakse sügavam arusaam kasutaja vajadustest, eelistustest, ootustest ja käitumismustritest. Näiteks võib see hõlmata kirjeldust selle kohta, milliseid funktsioone ja liideselemente persona eelistab, millised on tema eesmärgid süsteemi kasutamisel ning millised on tema ootused seoses kasutusmugavuse ja jõudlusega.

Persona aitab süsteemiarendajatel ja disaineritel mõista, millist funktsionaalsust ja kasutajakogemust kasutajad vajavad ning suunab neid paremini süsteemi kavandamisel, arendamisel ja testimisel. See aitab luua kasutajatele sobivaid ja kasutajasõbralikke lahendusi.

Definitsioon: Persoona

Persoona on inimese või grupi kirjeldus – kes nad on, millised on nende seosed kooli interaktiivse aastaraamatuga. Persoonat ilmestatakse tihti ka pildiga.

Siin on näited persoonadest, kes on seotud kooli interaktiivse aastaraamatuga ja on huvitatud, et aastaraamat jätaks kõigile kooli kogukonna liikmetele meeldiva mälestuse. Selleks, et teada saada, mida persoona tegelikult soovib, on vaja läbi viia uuring. Uuringus tuleb küsida küsimusi näiteks selle kohta, mida ta soovib aastaraamatus näha ja lugeda.

Näiteid küsimustest:

  • Taustaandmed persoona kohta (nt vanus, sugu).
  • Seotus kooliga (õpetaja, õpilane, muu kooli töötaja, lapsevanem, vilistlane, fänn jne).
  • Millised mälestused koolist on tema jaoks olulised (nt õpilastööd, ülevaade kooli saavutustest, aktiivne osavõtt erinevatel üritustel jms)?
  • Kas ja kuidas on panustanud kooli eri sündmuste talletamisesse?
  • Kas on nõus ka ise oma meenutusi ja mälestusi kooli aastaraamatus jagama?
  • Kui aktiivselt plaanib interaktiivset aastaraamatus veebis jagada?

NÄITED PERSOONADEST


Persoona: kooli juhtkonna liige

Karin on 36-aastane kogenud kooli huvijuht ja ühtlasi ka juhtkonna liige. Ta on pühendunud haridustöötaja, kelle eesmärk on toetada õpilaste kogukonna loomist ja tugevdada nende seotust kooliga. Karin on kirglik inimeste innustaja, kes soovib pakkuda õpilastele lisaks erinevatele üritustele koolimajas ka mitmekesiseid ja rikastavaid kooliväliseid tegevusi ning aidata neil luua tugevaid sotsiaalseid sidemeid.

Karin mõistab, et traditsiooniline paberil aastaraamat ei pruugi alati õpilastele põnev olla. Seetõttu otsustas ta tellida kooli interaktiivse aastaraamatu, mis annab võimaluse tuua kogukonna liikmed lähemale üksteisele ning pakkuda kaasahaaravat viisi kooliaja mälestuste säilitamiseks.

Karin näeb interaktiivset aastaraamatut kui suurepärast võimalust kaasata õpilasi kooli kogukonna loomisse. Ta soovib, et õpilased tunneksid end kaasatuna ja kuulduna ning et nende hääl oleks kuulda ka aastaraamatus. Karin julgustab õpilasi andma tagasisidet, jagama oma mõtteid ja ideid ning avaldama oma loomingut, olgu selleks siis fotod, luuletused, kunstitööd või kirjutised.

Karin usub, et interaktiivne aastaraamat aitab õpilastel oma loovust ja väljendusoskust arendada. Ta korraldab koolis erinevaid töötubasid ja õppekavaväliseid tegevusi, kus õpilased saavad õppida fotograafiat, videotöötlust, kirjutamist ja muud, et nad saaksid oma aastaraamatusse lisada ainulaadseid ja isikupäraseid sisu.

Lisaks õpilaste kaasamisele on Karinile oluline ka kooli interaktiivse aastaraamatu praktiline külg. Ta näeb seda kui võimalust koguda olulist teavet õpilaste, õpetajate ja kooli personali kohta ning aidata kaasa suhtlusvõrgustiku loomisele. Karin soovib, et aastaraamat sisaldaks mitte ainult fotosid ja lõbusaid mälestusi, vaid ka praktilisi andmeid, nagu kontaktandmed, õpilaste saavutused ja eripärad ning huvialad.

 

Persoona: aktiivne kooliõpilane

Markus on 14-aastane põhikooliõpilane, kes on alati olnud loov ja tehniliselt osav. Ta on suur fotograafia entusiast ning kaamera on tal alati kaasas. Kui Markus kuulis võimalusest kaasa lüüa kooli interaktiivse aastaraamatu tegemisel, oli ta kohe põnevil ja soovis osa saada selle loomingulisest protsessist.

Markus näeb interaktiivset aastaraamatut kui suurepärast võimalust näidata oma fotograafilisi oskusi ja anda panus kogu kooli kogukonnale. Ta armastab jäädvustada inimesi ja hetki ning usub, et tema pildid saavad tuua esile kooliaja erilisust ja emotsioone.

Tema eesmärk on luua visuaalselt kaunis ja meeldejääv aastaraamat, mis kajastab kõiki kooliaasta olulisi sündmusi ja inimesi. Markus soovib jäädvustada lõbusaid hetki klassikaaslastega, koolijuhi kõnet, kooliekskursioone ja spordivõistlusi ning kõike seda, mis muudab kooliaasta meeldejäävaks.

Lisaks fotodele on Markus huvitatud ka muudest meediumitest, mida interaktiivne aastaraamat võimaldab kasutada. Ta soovib lisada sinna videoid ning samuti on tal huvi helisalvestuste vastu, et jäädvustada olulisi vestlusi ja kõnesid.

Markus ei piirdu ainult kooliürituste pildistamisega, vaid soovib ka jäädvustada koolikaaslasi nende igapäevaelus ja loomulikus keskkonnas. Ta soovib välja tuua nende isiksusi, hobisid ja unistusi, et kõik õpilased tunneksid end esindatuna ja näeksid oma panust aastaraamatus.

Ta on entusiastlik meeskonnatöötaja ja soovib koostööd teha teiste õpilastega, kes aitavad kaasa aastaraamatu loomisele. Markus on valmis jagama oma teadmisi fotograafiast, aitama teisi õpilasi pildistamisel ning koordineerima pildimaterjali kogumist ja töötlemist. Ta soovib, et kõik õpilased saaksid oma ideid välja käia ja anda oma panuse, et luua unikaalne aastaraamat, mis rõõmustaks kogu kooli kogukonda.

 

Persoona: matemaatikaõpetaja ja entusiastlik kogukonna liige

Mart on 42-aastane kohaliku kogukonna aktiivne liige, kes on alati innukas toetama koolielu ja selle arengut. Ta on pühendunud matemaatikaõpetaja, kes soovib anda oma panuse ka kooli interaktiivse aastaraamatu tegemisse.

Mart mõistab, et interaktiivne aastaraamat on suurepärane viis kaasata kogukonna liikmeid ja aidata neil säilitada kooliajast meeldejäävaid hetki. Ta on innustunud sellest ideest, kuna usub, et aastaraamatu kaudu on võimalik luua tugevamad sidemed kooli, õpilaste ja vanemate vahel.

Mart soovib kaasata kogukonna liikmeid aastaraamatu loomisse, andes neile võimaluse jagada oma mälestusi, lugusid ja fotosid. Ta korraldab kogukonnaõhtuid, kus kõik huvilised saavad kokku tulla, jagada oma kogemusi ja pakkuda sisendit aastaraamatu sisu kohta. Mart soovib, et aastaraamat kajastaks kogu kooli kogukonda, mitte ainult õpilasi, vaid ka õpetajaid, personali, vilistlasi ja vanemaid.

Mart on organiseeritud ning suudab koguda ja korrastada sisendmaterjali, mis on saadud kogukonna liikmetelt. Ta hoolitseb selle eest, et kõik kogukonna panused saaksid õiglaselt esindatud ning kajastavad kooli mitmekesisust ja saavutusi.

Lisaks kogukonna kaasamisele on Mardil ka praktiline lähenemine aastaraamatu loomisele. Ta on valmis kasutama oma tehnilisi oskusi, et aidata kaasa sisu loomisele ja vormindamisele. Ta võib pakkuda juhiseid fotode redigeerimisel või sisu kujundamisel ning aidata kaasõpilastel ja õpetajatel mõista, kuidas kasutada interaktiivset aastaraamatut kõige paremini.

Mart on innukas suhtleja ja soovib hoida kogukonna liikmed kursis aastaraamatu arendustöödega. Ta võib korraldada koosolekuid, kus arutatakse edusamme, kuulatakse tagasisidet ja tehakse koostööd, et veenduda, et kõik on kaasatud ja tunnevad end protsessis olulisena.

Mart näeb kooli interaktiivset aastaraamatut kui võimalust tugevdada kogukonna sidemeid ja näidata kooli mitmekesisust. Ta usub, et aastaraamat on oluline ajalooline dokument, mis säilitab kooliaja mälestusi ja saavutusi.

 

Persoona: uudishimulik vanaema

Maali on 65-aastane vanaema. Ta on väga uudishimulik ja armastab avastada uusi tehnoloogiaid. Ta on säilitanud oma nooruslikkuse ning soovib olla kursis ka uute IT arengutega. Maali on sõbralik ja heatujuline inimene, kes naudib suhtlemist teiste inimestega.

Vanaema Maali ootab kooli interaktiivse aastaraamatu ilmumist, sest ta soovib jälgida, mis toimub koolis ja olla osa oma lapselapse, 12-aastase Ilmari koolikogemusest. Ta tunneb suurt uhkust Ilmari üle, sest teab, et poiss on väga andekas joonistaja.

Vanaema loodab, et näeb Ilmari joonistusi aastaraamatus. Ta imetleb lapselapse loovust ja oskusi ning toetab teda alati kunstilises tegevuses. Maali on Ilmari suurim fänn, sest ta kiidab tema joonistusi alati ning julgustab teda kunsti edasi arendama.

Maali on muu hulgas aktiivne osaleja kooli üritustel. Ta käib sageli kooliaktustel, kontsertidel ja näitustel, et toetada Ilmarit ja teisi õpilasi. Maali on sotsiaalne ja avatud suhtleja. Ta on seltskondlik inimene, kes naudib vestlusi ja jagab hea meelega oma lugemiselamusi ja kunstihuve teiste kooli kogukonna liikmetega.

Maali roll kooli interaktiivses aastaraamatus on oluline – tema huvi kooli tegevuste vastu ning toetus Ilmari kunstitalendi suunas loob positiivse õhkkonna kooli kogukonnas ning innustab ka teisi vanemaid ja õpilasi kaasama end aastaraamatu loomisesse.

 

Persoona: vastutustundlik lapsevanem

Heidi on 40-aastane vastutustundlik ja hooliv ema. Ta on lapsevanem, kelle lapse tööd ei ole paraku avaldatud kooli interaktiivses aastaraamatus. Heidi on pühendunud oma lapse haridusele ning toetab teda kõigis kooliasjades. Vaatamata sellele, tema lapse tööd ei ole aastaraamatus avaldatud, ei tunne ta selle pärast pahameelt ega pettumust.

Heidi kui lapsevanema jaoks on oluline, et tema laps areneks ja kasvaks mitmekülgselt. Ta julgustab oma last katsetama erinevaid valdkondi ja harrastusi ning usub, et edukus ei piirdu ainult kooli saavutustega. Ta rõhutab väärtusi nagu järjekindlus, püüdlus, eneseväljendus ja koostöö.

Kuigi Heidi tunneb huvi selle vastu, mida tema laps koolis teeb, ei pööra ta suurt tähelepanu avalikkusele või tunnustusele. Tema jaoks on olulisem, et tema laps õpiks, kasvaks ja oleks õnnelik. Ta suhtub lugupidavalt teiste laste ja nende vanemate saavutustesse ning ei võrdle oma lapse edusamme teistega.

Lapsevanem teeb koostööd õpetajatega, et toetada oma lapse õppimist ning osaleb aktiivselt kooliüritustel ja koosolekutel. Ta on hea kuulaja ja avatud suhtleja, kes on valmis toetama teisi vanemaid ning looma tugevat koolikogukonda. Ta mõistab, et igal lapsel on oma tugevused ja huvid ning hindab kõigi panust koolielus.

Kuigi Heidi lapse tööd ei ole avaldatud kooli aastaraamatus, näitab naine ikkagi üles huvi teiste õpilaste saavutuste vastu. Ta tunnustab ja kiidab teisi lapsi nende edusammude eest ning toetab kooli ja õpetajaid nende pingutustes. Heidi on eeskujuks teistele vanematele oma positiivse suhtumise, avatuse ja kaasatuse kaudu. Ta mõistab, et aastaraamat on vaid üks viis õpilaste saavutuste esiletoomiseks ning oluline on igat last toetada tema õpiteekonnal.


 

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut