35 Praktilised tegevused
Peatükk annab ülevaadet
- võimalikust ülesannete jaotusest,
- erinevatest praktilistest tegevustest, mis on seotud elava raamatukogu loomisega,
- ADDIE mudelist.
Digilootöö “Elav raamatukogu” sooritatakse meeskonnas, milles on vähemalt 4 meeskonnaliiget ja juhendav õpetaja. Projekti kirjelduse peatükis oli juttu, et projekti meeskonnas võiksid olla:
- projektijuht
- analüüsija
- kaardistaja
- sisulooja
Need rollid võivad olla ka teistsugused, selleks, et kõigil meeskonnaliikmetel oleks võrdne panus digiloovtöö protsessi tulemusesse, tuleks omavahel ülesanded ära jaotada. Ideaalis peaks igal meeskonnaliikmel olema oma vastutusala, kui aga üks või teine meeskonnaliige satub raskustesse oma ülesannete täitmisega, siis võiks oma ülesannetest hetkel vaba meeskonnaliige teda abistada.
ADDIE mudel (Analüüs, Disain, Arendus, Rakendamine ja Hindamine) on õppe- ja arendusprojektide juhtimise mudel, mis aitab struktureerida tegevusi ja tagada tõhusat õpikeskkonna loomist. Eraldi etappide tegevused võivad projekti olenevalt olemusest ja ulatusest varieeruda.
Definitsioon: ADDIE mudel
ADDIE mudel on nagu samm-sammult teejuht, mis aitab juhtida õppe- ja arendusprojekte. See koosneb viiest etapist: Analüüs, Disain, Arendus, Rakendamine ja Hindamine. Need etapid aitavad meil kõike korralikult planeerida ja tagada, et õppimine oleks tõhus ja lõbus.
Analüüsifaasis uurime ja saame aru, mida täpselt vajame. Näiteks, vaatame raamatukogu fondi ja küsime inimestelt tagasisidet.
Disainifaasis hakkame välja mõtlema, kuidas teha interaktiivseid plakateid raamatute tutvustamiseks ja luua rakendust, kus saab lisainfot QR-koodide abil.
Järgmisena tuleb arendus- ja tootmisfaas, kus valmistame ette füüsilise paberprototüübi ja paneme plakatid ning QR-koodid raamatukogu ekraanile. Seejärel tuleb rakendusfaas, kus näitame oma tööd kooli kirjanduse õpetajale ja saame tagasisidet.
Viimane etapp on hindamisfaas, kus me hindame oma projekti ja vaatame, mida saaks veel paremaks teha. Kõik need etapid aitavad meil projekti edukalt juhtida ja veenduda, et meie ideed saavad teoks ning inimesed saavad nautida meie loodud interaktiivset raamatukogu.
Praktilised tegevused digiloovtöö projekti “Elav raamatukogu” jooksul. Allolevas näites on tegevused järjestatud mitte ajalise skaala järgi, vaid ADDIE disaini mudeli põhimõtete järgi.
Praktiliste tegevuste loetelu digiloovtöö projekti “Elav raamatukogu” näitel
- A (analyze)- Analüüsifaas:
- Raamatukogu fondi analüüs ja kaardistamine.
- Küsitluste ja tagasiside kogumine huvilistelt.
- Nõuete ja lahenduste väljatöötamine.
- Paberprototüübi väljamõtlemine ja skitseerimine.
- D (design) – Disainifaas:
- Interaktiivsete plakatite loomine raamatute tutvustamiseks.
- QR-koodide lisamine plakatitele täiendava teabe saamiseks.
- Interaktiivse sisu loomine rakenduses.
- Persoonade ja stsenaariumide koostamine.
- D (develop) – Arendus- ja tootmisfaas:
- Paberprototüübi füüsilise versiooni valmistamine.
- Interaktiivsete plakatite ja QR-koodide paigutamine kooli raamatukogu interaktiivsele ekraanile.
- Kontrollimine, et kõik interaktiivsed plakatid, QR-koodid ja rakendus töötavad korralikult.
- I (implement)- Rakendusfaas:
- Esitlemine kooli kirjanduse õpetajale või teistele huvitatud osapooltele.
- Tagasiside kogumine projekti tulemuste ja kasutajakogemuse kohta.
- E (evaluate) – Hindamisfaas:
- Projekti hindamine ja võimalike täiustuste või järgmiste sammude väljaselgitamine.