48 Projekt “Kooli interaktiivne aastaraamat”
Peatükk annab ülevaate
- kuidas arendada kooli interaktiivset aastaraamatut kasutades ADDIE uurimismetoodikat,
- kuidas kasutada TAIGA projektihaldustarkvara,
- mis on interaktiivse aastaraamatu loomise eesmärk antud materjalis.
Definitsioon: ADDIE
ADDIE on arendusmudel, mis sisaldab endas viite etappi. Uurimismetoodika aitab meil süsteemselt teada saada, kuidas peaks ühte või teist lahendust looma ja hindama, et see oleks kasutajale sobilik.
Digiloovtöö koosneb viiest etapist (ADDIE), millest
A – Analüüsime olukorda: mida soovivad erinevad osapooled aastaraamatus näha ja millised on käepärased lahendused aastaraamatut luua.
D – Disainime prototüübi ehk ideekavandi ja küsime kasutajate tagasisidet.
D – Arenda/Loo (Develop) faasis loome tööjuhised, etapid ja plaani ning kuidas projekti edukust hinnata.
I – Rakenda faasis realiseerime interaktiivse aastaraamatu.
E – Hindame ellu viidud vastavalt plaanile ja kasutajate tagasisidele. Anname soovitused – mida oleks pidanud tegema teisiti, mida soovitame teha järgmiseks.
Projekti põhietapid on TAIGA-s ära toodud Epics´itena. Epicsid on suurte etappide pealkirjad, mis on vaja saavutada, et projekt õnnestuks. Kui need lahti klikid, siis näed, kuidas need on seotud Kanban asetsevate ülesannetega. Sprindid on aga kasulikud siis kui soovite projekti läbi viia hoogtööna 4-5 kohtumisel aastas (ehk puudub iganädalane kokkusaamine). Eipcs alt saad määrata ka rollid, kes mingi projekti osaga tegelema hakkab.
Rollid projektis:
- projektijuht (korraldab tööd, võtab vajadusel hinnapakkumised, suhtleb kliendiga ehk töö tellijaga, esitleb lahendust teistele).
- analüüsija (tegeleb nõuete analüüsiga ja lahenduste väljatöötamisega, küsitleb tellija soove ja tagasiside).
- administraator ja seadistaja (paneb tööle IT-süsteemid ning seadistab need).
- kvaliteedi kontroll/vastavusnõuete testija (loob hindamisjuhendi; kontrollib, kas nõuete analüüs, pakutud lahendus ja IT-seadistused on tehtud nagu on kokkulepe, hindab tulemust).
Meie projekt (ülesanne) on luua kooli interaktiivse aastaraamatu valmislahendus
Soovime luua koolile interaktiivse aastaraamatu, kus on peamiselt kajastatud õpilastööd. Õpilastööd võivad olla erinevad loomingulised tööd, mis on tehtud näiteks ühe õppeaasta jooksul – kunstitööd, käsitöö- ja tehnoloogiatunnis valminud tööd, eri õppeainetes valminud plakatid, aga ka luuletused, esseed, kõned jm kaasahaaravad tekstid. Kuna kooli aastaraamat ilmub veebiplatvormil, tähendab see nii paberil kui üldse käsitsi tehtud/kirjutatud tööde puhul nende eelnevat digiteerimist, sest muidu ei ole võimalik neid töid veebis esitleda. Digimaterjali (fotod, videod, helifailid, interaktiivsed elemendid) lisamine aastaraamatuse on juba lihtsam. Lisaks annab aastaraamatule lisaväärtust juurde kogukonna meelespidamine, st õpilaste ja õpetajate tunnustamist heade sõnadega ning kogukonna tänamist hea koostöö eest. Mõelda tuleks ka sellele, kes võiks olla need inimesed, kes soovivad aastaraamatu kaudu teisi inimesi tänada ning meenutada kooliaastat lugupidavate sõnadega.
Selleks, et projekti läbi viia, on vaja mõista, mis etappidest see tegelikult koosneb, nt kes on mingi etapiga ametis, millised tegevused on lõpetatud, mida ei ole veel alustatud. Selleks tuleb appi Kanban. Iga etappi saad nihutada ühest tulbast teise – vastavalt sellele, milline on tema staatus. Praegu on tegevused veidi sassis, aga usun, et oskad ise selles korda luua!
Iga etapi juurde saad märkida: kas see on valmis; kas seda on võimalik katsetada; kas see on tegemisel; kas see uus asi või on see osa juba üle antud.
- NEW – siit leiad uue ülesande.
- READY – siin on projekti suured etapid, mis on valmis töösse minema.
- DONE – tegevused (ülesanded) on tehtud.
- READY FOR TEST – tegevused/ülesanded on valmis testimiseks.
- IN PROGRESS – tegevused/ülesanded on pooleli.