46 Projekti õpiväljundid

Peatükk annab ülevaate

  • projekti “Kooli interaktiivne aastaraamat” käigus saavutatavatest õpiväljunditest.

 

Projekti “Kooli interaktiivne aastaraamat” käigus võivad õpilased saavutada mitmeid õpiväljundeid, näiteks:

  • Tehnilised oskused. Õpilased omandavad oskusi ja teadmisi digitaalse sisu loomisel ning veebiarenduses, näiteks nad õpivad kujundama ja kohandama veebilehti, kasutama graafikatööriistu, redigeerima pilte ja videoid ning kasutama programmeerimiskeeli või veebirakendusi.
  • Koostööoskused. Projekti käigus peavad õpilased töötama meeskonnas, jagama ülesandeid ja koordineerima tegevusi. See arendab nende suhtlemis- ja kuulamisoskust, võimet lahendada probleeme ja töötada koos teistega ühise eesmärgi nimel.
  • Loovus ja enese väljendusoskus. Õpilased saavad võimaluse oma loovust väljendada, luues ainulaadseid ja huvitavaid sisulemente. Selle käigus arendavad nad oskusi visuaalseks kujundamiseks, kirjutamiseks, fotografeerimiseks või muusika ja videote loomiseks.
  • Andmetöötlus. Projekti käigus võivad õpilased koguda ja analüüsida erinevaid andmeid, näiteks koolisündmusi, loovtöid, fotosid või õpilaste tagasisidet. Nad saavad õppida andmete organiseerimist, filtreerimist, tõlgendamist ja esitamist, mis annab neile arusaamu andmete töötlemisest ja mõistmisest.
  • Projektijuhtimine. Õpilased võivad õppida projekti planeerimist, ajakava koostamist, ressursside haldamist ja tähtaegadest kinnipidamist. See aitab neil arendada aja- ja ressursihaldamise oskusi ning õppida, kuidas juhtida tõhusalt projekte.
  • Digitaalse kirjaoskuse täiustamine. Projekti käigus kasutavad õpilased erinevaid digitaalseid tööriistu ja tehnoloogiaid. See aitab neil arendada digitaalse kirjaoskuse oskusi, nagu informatsiooni otsimine, allikate hindamine, digitaalse sisu loomine ja turvaliselt internetis navigeerimine.

Selle digiloovtöö käigus saavutavad õpilased ka riiklikus õppekavas ettenähtud õpitulemused.

Õpilane:

  1. sõnastab digiloovtöö projekti eesmärgid, väljundid, tegevuskava ja ülesanded;
  2. planeerib oma tegevusi;
  3. vormistab arvuti abil digiloovtöö ja selle esitluse, lähtudes etteantud vormistusnõuetest, mallidest ja formaatidest ning intellektuaalomandi kaitse nõuetest;
  4. panustab meeskonnaliikmena digiloovtöö tegemisse;
  5. loob koostöös (ja/või digiloovtöö raames) lihtsama tehnoloogia lahenduse elulises kontekstis (kooli interaktiivse aastaraamatu loomine veebiplatvormile) ja kogub selle kohta tagasisidet;
  6. koostab ja kannab ette (iseseisvalt või koos tiimikaaslastega) digiloovtöö raporti, posterettekande, kaitse- või liftikõne.

Lisaks eelnevale aitab projekt arendada mitmeid riiklikus õppekavas sõnastatud üldpädevusi, näiteks:

  1. Õpipädevus. Projekti käigus õpivad õpilased iseseisvalt töötama, planeerima ja korraldama oma tegevusi ning seadma eesmärke. Nad peavad ajakava järgima ja tagama, et projekt lõpetatakse õigeaegselt. Samuti arendavad nad probleemide lahendamise oskusi, kui tekivad takistused või väljakutsed, mida tuleb ületada.
  2. Suhtluspädevus. Projekti käigus peavad õpilased suhtlema ja koostööd tegema erinevate osapooltega, näiteks kaasõpilaste, õpetajate ja kooli personaliga. Nad õpivad kuulama teiste ideid, väljendama end selgelt ning arvestama teiste vaadetega. Lisaks võivad nad kaasata ka kogukonna liikmeid, et koguda teavet ja panustada aastaraamatu sisusse.
  3. Digipädevus. Projekti “Kooli interaktiivne aastaraamat” käigus arendavad õpilased digitaalseid oskusi ja pädevusi. Nad õpivad kasutama digitaalseid tööriistu, nagu fototöötlus- ja videoredigeerimisprogrammid, ning oskavad hinnata digitaalse meedia allikaid ja teabe usaldusväärsust. Lisaks õpivad nad andmete haldamist, digitaalse sisu loomist ja jagamist.
  4. Enesemääratluspädevus. Projekti käigus saavad õpilased rakendada oma loovaid oskusi aastaraamatu sisu ja kujunduse loomisel. Nad saavad väljendada oma ideid ja mõtteid teksti, piltide ja muude meediumite abil ning arendada oma eneseväljendusoskust erinevates žanrites, nagu kirjeldused, arvustused, intervjuud jne.
  5. Ettevõtlikkuspädevus. Projekti käigus õpivad õpilased kriitiliselt mõtlema ja hindama teavet, mida nad koguvad aastaraamatu jaoks. Nad peavad valima sobivad allikad, kriitiliselt hindama teabe usaldusväärsust ning kasutama kriitilist mõtlemist, et luua tasakaalustatud ja usaldusväärne aastaraamat.

Kokkuvõttes on need vaid mõned näited üldpädevustest, mida õpilased võivad projekti “Kooli interaktiivne aastaraamat” käigus arendada. Projekti täpsemad ülesanded ja tegevused võivad pakkuda täiendavaid võimalusi erinevate üldpädevuste arendamiseks.

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut