47 Teoreetiline raamistik

Peatükk annab ülevaate sellest,

  • mis on aastaraamat,
  • mida tähendab interaktiivne veebiplatvormile loodud aastaraamat,
  • mis on digiteerimine.

Definitsioon: Aastaraamat

Aastaraamat on iga aasta ilmuv väljaanne, raamat (hrl ühingu, teadusasutuse vms artiklite, ülevaadete kogumik) (sonaveeb.ee).

Interaktiivne aastaraamat

Interaktiivne aastaraamat koolis võib olla kasulik vahend õpilaste, õpetajate ja vanemate kaasamiseks ning koolielu dokumenteerimiseks. Ühtlasi võib see olla kasulik tööriist haridusasutustes, kuna pakub mitmeid eeliseid traditsiooniliste aastaraamatute ees.

Kooli interaktiivse aastaraamatu loomine pakub mitmeid hariduslikke võimalusi ja eeliseid, näiteks:

  1. Loovus ja väljendusoskus. Interaktiivse aastaraamatu loomine võimaldab õpilastel väljendada oma loovust ja unikaalseid ideid. Nad saavad kasutada erinevaid multimeediaelemente, näiteks fotosid, videoid, helisid ja animatsioone selleks, et tõsta esile õppeaastal kogetut ja saavutatud. See arendab nende mõtlemis- ja väljendusoskusi.
  2. Digitaalsed oskused. Interaktiivne aastaraamat nõuab õpilastelt digitaalsete tööriistade ja tehnoloogiate kasutamist. Õpilased saavad õppida digitaalse sisu loomist, kujundamist, redigeerimist ja veebipõhiseid platvorme kasutades. See aitab neil arendada digipädevusi, mis on tänapäeva ühiskonnas üha olulisemad.
  3. Koostöö ja meeskonnatöö. Interaktiivse aastaraamatu loomine võib kaasa tuua meeskonnatöö ja koostöö olulisi aspekte. Õpilased saavad koos töötada erinevate projektiosade kallal, jagades ülesandeid ja vastutust ning sidudes oma individuaalsed panused ühtseks tervikuks. See arendab nende koostöö- ja suhtlemisoskusi ning õpetab neile, kuidas teistega tõhusalt töötada.
  4. Suhtlemisoskus. Aastaraamatu loomine hõlmab suhtlemist ja koostööd erinevate inimestega, näiteks klassikaaslaste, õpetajate ja personaliga. Õpilased peavad intervjuusid tegema, küsima tagasisidet, koguma teavet ja suhtlema teistega, et saada oma aastaraamatusse sisu. See aitab neil arendada suhtlemisoskusi erinevate inimestega suhtlemisel.
  5. Ajalugu ja enesepeegeldus. Aastaraamatu loomine võimaldab õpilastel jäädvustada oma kooliaasta sündmusi ja saavutusi ning teha tagasivaade oma kogemustele. See aitab neil mõista ajaloolisi kontekste ja suurendab nende reflekteerimisoskusi. Õpilased saavad analüüsida oma arengut ja kasvu, määratleda eesmärke ning planeerida tulevikku.

Digiteerimine

Digiteerimine on protsess, mille käigus muudetakse analoogandmed digitaalseks vorminguks, näiteks arvutiga loetavateks andmeteks. See hõlmab paberkandjal dokumentide, piltide, heli- või videomaterjali või muude analoogallikate teisendamist elektroonilisteks andmeteks.

Digiteerimine algab tavaliselt analoogallika skaneerimise, pildistamise või helisalvestusega, mille käigus luuakse digifail originaalist. Seejärel töödeldakse vajadusel seda digifaili tarkvara abil, et parandada kvaliteeti, vähendada müra või korrigeerida faili pilditöötlusega.

Digiteerimise protsess sõltub algmaterjali tüübist, näiteks tekstidokumentide puhul kasutatakse optilist tähemustri tuvastamist (OCR), et muuta skaneeritud paberil olev tekst digitaalseks, mis võimaldab seda hiljem tekstiotsinguga leida või redigeerida. Piltide puhul võib kasutada skaneerimist või digitaalseid fotokaameraid ning heli- ja videomaterjalide puhul kasutatakse digitaalseid salvestusseadmeid.

Digiteerimise eesmärgid võivad varieeruda, kuid peamiselt kasutatakse seda analoogandmete säilitamiseks ja juurdepääsu hõlbustamiseks. Digiteeritud andmeid saab hõlpsasti kopeerida, varundada, jagada ja säilitada elektroonilisel kujul. Lisaks võib digiteerimine võimaldada analoogandmete töötlemist, analüüsi ja kasutamist arvutipõhistes süsteemides ning seega parandada efektiivsust ja täpsust erinevates valdkondades, nagu arhiivindus, raamatukogundus, kunst, filmindus, teadus jne.

 

Definitsioon: Digiteerimine

Digiteerimine ehk digimine on füüsilise objekti või analoogmaterjali (kunstiteos, helisalvestis, kaart, kiri, kolmemõõtmelised objektid vms) digitaalsele kujule viimine. Selle käigus teisendatakse analoogobjekt digitaalseks signaaliks, 1-de ja 0-de jadaks, mis on arvutile loetav. (Wikipeedia)

Loe lisaks: https://et.wikipedia.org/wiki/Digiteerimine

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut