23 CTF-mängu stsenaariumi loomine

Peatükk annab ülevaate

  • kuidas kirjutada mängule stsenaarium ehk lugu

CTF-võistlust eristab tavalisest testist see, et CTF-puhul on enamasti loodud mängule stsenaarium või missioon, mida osaleja ellu viib. Luues oma võistlusele stsenaarium on teil lihtsam luua ülesandeid, kuid ka osalejate motivatsioon tõuseb. Samamoodi aitab stsenaarium disainida oma võistluse keskkond ägedamaks ehk teemale vastavaks.

Stsenaariumite pealkirju:

  • 007 ja maailm on hukas
  • Harry Potteri seiklused kübermaailmas
  • Jõuluvana jõulumöll – päästa jõulumees kräkkerite küüsist
  • Tehisintellekt jäätisetehases läks hulluks – soovib hävitada inimesed, kes söövad jäätist

Näide stsenaariumist 2022 aasta KüberNaaskli võistlusel.

Stsenaarium: Aasta 2007. Pronksiöö simulatsioon – küberrünnakud Eesti vastu.

Pronksiööna tuntakse 2007 aastal peamiselt Tallinnas toimunud tänavarahutusi, mille lisandiks olid küberrünnakud. Rahutuse ajendiks olid 26. aprillil Tõnismäe haljakul pronkssõduri juures tehtud ettevalmistused sinna 1945. aastal maetud Punaarmeelaste säilmete arheoloogilise väljakaevamise ja identifitseerimise alustamiseks.

Toimunud küberrünnakud olid Eesti riigiasutusete, organisatsioonide arvutivõrkude ja nende pakutavate e-teenuste vastu (Riigikogu, presidendi, ministeeriumite, politsei, suuremate pankade ja uudisekanalite ning kommunikatsiooniettevõtted). Esialgsed rünnakud ei olnud tehniliselt keerukad, piirdudes spämmi ning kübervandalismiga, kuid toimus ka keerulisemat. 3. mail sattusid lisaks valitsusasutustele rünnaku alla eraettevõtted. Rünnakute haripunkt oli 9. mai. Monumendi teisaldamine põhjustas ägeda tüli Eesti ja Venemaa vahel.

Oled Kaitseliidu Küberkaitseüksuse salajane abiline, kes kutsutakse eksperdina appi nii riigi kui eraettevõtjatele, et hoida üleval vajalikud teenused, paigata serverid ja leida pahalased, kes on süsteemides sees. „Sinu eesmärk on aidata lahendada ära kõik mured, mida sinu lauale veeretatakse, kaitstes sellega Eesti riiki – Eesti e-riiki.“

Eelvoorus toimuvad erinevad lihtsamad tegevused 26. aprill – 8. mail. Võistleja saab kasutada vihjesüsteemi, et ülesandeid lahendada, aga vihjed maksvad punkte. Põhivoorus toimuvad tegevused ühel päeval 9. mail. Võistluse ajal ära jäta tähelepanuta ka lisainfot, mida jagatakse (uudised, videod, teated).

Litsents

Digiloovtöö Copyright © by Birgy Lorenz, Tauno Palts, Riin Saadjärv, Maris Valdmets, ja Maia Lust. All Rights Reserved.

Jaga seda raamatut