7 Taiga kasutamise juhend
Definitsioon: Taiga platvorm
Taiga on avatud lähtekoodiga projekti haldamise platvorm, mille eesmärk on võimaldada meeskondadel paremini jälgida ja juhtida oma projekte. Taiga pakub mitmeid funktsioone, mis võimaldavad luua ülesandeid, määrata tähtaegu, jälgida edusamme ja suhelda meeskonnaliikmetega ühes keskkonnas. Taiga kasutamise videojuhendid.
Taiga keskkond on kasutajasõbralik ja sobilik nii kogenud kui algajatele kasutajatele, see võimaldab kasutajatel kohandada platvormi vastavalt vajadustele, sh kohendada värve, teemasid, kaarte ja filtreerimist.
Projekti loomise käigus saab valida, kas soovitakse kasutada Scrum, Kanban või hoopis mõlemat meetodit. Pärast projekti loomist avaneb projekti töölaud, kuhu saab hõlpsasti lisada uusi ülesandeid, luua töövooge ja kutsuda meeskonnaliikmeid projekti.
Taiga töölaud (vt Joonis 1) koosneb erinevatest vahekaartidest, mille hulgas on
- töölaud (dashboard), kus näeb projekti edenemise ülevaadet,
- lood (epics), kus saab luua projekti “lood” või suuremad osad,
- kasutajalood (user stories), kus saab luua uusi ülesandeid, määrata neile tähtaegu ja prioriteete,
- probleemid (issues), kus saab jälgida ja hallata probleeme, mis tekivad projekti käigus,
- wiki, kuhu saab lisada projekti dokumentatsioone, juhendeid vms ja jagada teavet meeskonnaliikmetega.
Lisaks nendele saab vaadata projekti tegevuste ajalugu, kasutada otsingufunktsiooni ja muud, mis aitavad projekti tegemist tõhusamaks muuta.
Digiloovtöö projektides on kasutusel Kanban agiilne tarkvara metoodika. Kanbani meetod põhineb töövoogude kuvamisel tahvlil või ekraanil, kus iga ülesanne või tegevus on esitatud kaardina. Kaardid liiguvad läbi erinevate etappide, nagu “mustandid”, “ootel”, “töös”, “testvalmis” ja “tehtud” (vt Joonis 1), vastavalt nende hetkeseisule. Kanban annab kogu meeskonnale ülevaate töövoost, millised tööd on pooleli, millised on lõpetamisel. Kanbani töövoog on pidev ja ajaliselt piiramata ning muutuseid on võimalik teha igal ajal. Avades ülesande, on võimalik näha selle sisu ja toiminguid, näiteks, on võimalik näha üldist ülevaadet ülesandest koos kirjeldusega, täiendavat teavet (nt kommentaarid, failid, lingid), tegevusi, mis on ülesande kohta tehtud, sh kõiki muudatusi kommentaare ja ajalugu (vt Joonis 2).
Probleemide (issues) vahekaardil on võimalik näha projektis tekkinud probleeme. Iga probleem avaneb eraldi kaardil, mis sisaldab üldist teavet probleemi kohta (kirjeldus, olek, prioriteet, vastutaja) ja tegevusi, mis probleemi kohta tehtud on (muudatused, kommentaarid, ajalugu) (vt Joonis 3 ja 4)
Iga ülesanne on erinevates olekutes ja iga olek on tähistatud erineva värviga (vt Joonis 1), mis aitab kasutajal kiiresti tuvastada, milline on hetkel ülesande olek. Igal ülesandel, probleemil ja lool (epic) on prioriteedi tase, mis on tähistatud värvikoodiga. Rohelise värviga tähistatakse madala ning punase värviga kõrgema prioriteediga ülesandeid, kollane või oranž tähistavad keskmist prioriteeti (vt Joonis 3 ja 4).
Taigast leiab digiloovtööde näidiseid ning hetkel pooleli olevaid projekte (vt Joonis 5 ). Õpetajad saavad samm-sammuliselt tutvuda projektidega ning kasutada seda keskkonda inspiratsiooniallikana.
Digiloovtöö näidisprojektid Taiga keskkonnas
Kanban meetodi peamised põhimõtted:
Kanban-meetod põhineb kuuel aluselisel muudatuste juhtimise ja teenuste osutamise põhimõttel.
- Alusta sellega, mida teed praegu: Kanban keskendub pidevale parendamisele, kuid see algab praeguste protsesside ja töövoogude mõistmisest.
- Nõustu jätkusuutliku, evolutsioonilise muutusega: Selle asemel, et korraga läbi viia suuremahuline muutus, soovitab Kanban järk-järgulisi muutusi, mis kuhjuvad aja jooksul.
- Julgusta juhtimistegevusi kõikidel tasanditel: Kanban ei ole ainult juhtide või meeskonna juhtide jaoks, vaid kõikidele töös osalejatele. Igaüks võib võtta juhtrolli ja teha ettepanekuid tähelepanekute põhjal.
- Keskendu kliendi vajadustele ja ootustele: Kanban soodustab kliendi vajaduste ja ootuste mõistmist, et tõsta pakutavate teenuste kvaliteeti ja loodavat väärtust.
- Juhi tööd, mitte meeskonnakaaslasi: Kanban austab meeskonnaliikmete olemasolevaid rolle ja vastutusalasid ning võimaldab inimestel enesekorralduslikult tegutseda töö ümber.
- Vaata regulaarselt üle teenuste võrgustik: Kanban julgustab koostööd ning soovitab meeskonnaliikmetel jagada oma tähelepanekuid, ideid ja tagasisidet töö parendamiseks läbi regulaarsete teenuste võrgustiku ülevaatuste (Kanbanize.com, kuupäev puudub)
Kokkuvõttes võib öelda, et Taiga võimaldab luua tõhusa keskkonna, kus õpilased saavad koos töötada, suhelda ja jälgida õpiprojekti edenemist. Õpetaja saab jälgida õpilaste panust projekti ning näha, kuidas nad tulevad ülesannete tegemisega toime.